Subiect: Botezul
View Single Post
  #24  
Vechi 24.06.2006, 18:24:38
SEVERIUS SEVERIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de Diana
O intrebare de interes personal si una de curiozitate.Poate un om nebotezat sa mearga la biserica?Din cate stiu nu e prea bine ca un pagan sa faca asta.Si...un om nebotezat la biserica,dupa ce moare merge direct...acolo jos,la subsol,nu?Curiozitatea mea e ce cauta un ateu pe un site de felul acesta.Chiar vreau sa stiu,nu sa ofensez.
Invatatura de credinta, spune ca si paganii fac din fire cele ale legii. Despre paganism poti discuta in zilele noastre sub foarte multe aspecte, inclusiv sub aspectul vietii cotidiene a celor (la modul real!)mai buni crestini! Cred ca si un om nebotezat poate merge la Biserica, sigur, chiar prima parte a Sfintei Liturghii se numeste Liturghia Catehumenilor, adica a celor care nu sunt inca botezati, dar se pregatesc, inclusiv teoretic, pentru primirea botezului. Aceasta deoarece in primele veacuri ale crestinismului, pedo-baptismul, adica, botezul copiilor, nu fusese inca generalizat!
Deci cred ca poate merge la Biserica, atata doar ca nu poate sa sa ia parte la administrarea Sfintelor Taine, practic, in comunitatea haric-liturgica a Bisericii, nu esti primit decat prin botez. Botezul inseamna practic primirea in randul comunitatii crestine!
Stii eu ori si ce as face nu pot sa nu vad in fiecare om un semen si o cruce, priveste oricine, fiece OM este o CRUCE, si nu pot sa condamn pe nimeni la iad! La iad ne condamnam singuri, prin prostie, rautate si ura, la care as mai adauga lacomia, invidia si desfraul! Ca stii vorba aceea care spune, ceea ce isi face omul cu mana lui..........!
Sa stii ca nu stiu ce cauta un ateu pe forumul asta?!:thumbsup:
Dar cred ca poti sa-l intrebi pe el (utilizatorul care ti se pare ateu!)! Eu am constatat cu groaza ca acest forum este mai degraba un Forum pentru promovarea New-Age, am gasit in mesaje, si nu cred ca exista vreo exceptie, toate ereziile posibile de la arianism, gnosticism, modalism,...........SI ASTIA CICA ERAU CRESTINI BOTEZATI??????!!!!!!!!:dontgetit::dontgetit::dontg etit: :(
Sa nu ma intrebi unde merg!:( Te rog!:(

Poate doar Qvo vadis Domine?:( Ca sa-L mai rastignim odata?:(:(:(
Cat despre yawn-life, utilizatorul acesta nu-i mai ateu ca mine cel putin!:(
Pentru ca eu constat ca in esenta spunem acelasi lucru numai ca fiecare foloseste limbajul lui!
Stii ce iese o..............babilonie!
pentru ca yawn-life, vrea sa demonstreze ca Dumnezeu nu exista, dar Este Cel Ce Este, Yahve, Eu sunt Cel Ce Sunt. Eu ii spun ca Dumnezeu Este in esenta Sa Spirit, Duh, si ca ne este accesibil prin intermediul energiilor Sale harice, care insa nu sunt acelasi lucru cu Fiinta Lui Dumnezeu!, care ne este inaccesibila! De aia spune Yawn-Life, ca Dumnezeu nu exista!
Cat despre alti utilizatori sunt de-a dreptul periculosi, si stii de ce pentru ca vor sa faca politica si habar nu au ce-i aceea!
UN ATEU IL CAUTA PE DUMNEZEU.
Reply With Quote