View Single Post
  #5  
Vechi 08.01.2010, 11:13:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Noi credem ca Iisus Hristos este Fiul Lui Dumnezeu. Nu numai ca exista, El este Ratiunea existentei, El a gandit existentele, fiintarile, lumile.

Nu avem dovezi insa. Atestarile istorice pot fi contestate, Biblia insasi poate fi contestata de sceptici. E normal, au trecut doua mii de ani de la Intrupare si Inviere. Si mai multe mii de ani de la profetiile despre venirea Lui in lume.

Eu zic asa: exista Dumnezeu, pentru ca eu constat existenta, mai curand decat nimicul. Exista un Creator, o Cauza Prima transcendenta. Nu pot sa demontrez asta, este credinta mea si a multora. Mai cred ca Acest Creator nu este impersonal, ci cu insusiri personale. Adica daca face o lume, ii pasa de ea, vrea sa Se faca cunoscut fiintelor care o populeaza... Asa incat una dintre marile religii care exista trebuie sa fie adevarata, pentru ca El a avut grija sa fie asa - ar fi absurd altfel. Si caut, cercetez, studiez marile religii. Si ma opresc dupa un timp la una care imi satisface in mod rational marile intrebari ale vietii. Ma opresc la Iisus Hristos si la invatatura Lui, care ne explica felul cum este bine sa ne petrecem existenta efemera, respectiv vesnica.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 08.01.2010 at 11:17:03.
Reply With Quote