View Single Post
  #2  
Vechi 24.05.2021, 11:57:39
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Buna ziua,

Vroiam să vă pun o întrebare cam dificilă, am întrebat un preot despre acest subiect dar nu a știut să îmi răspundă, poate mă puteți lămuri.

Există anumite medicamente pe care lumea le ia, spre exemplu pentru diferite afecțiuni: antidepresive, medicamente pentru prostată, anticoncepționale, beta-blocante (au mari beneficii pentru inimă) și în special antihistaminice (care sunt bune împotriva alergiilor, gen Aerius). Dar cel mai neobișnuit lucru este că anumite reacții adverse de la aceste medicamente sunt scăderea poftei de desfrânare, de la care am auzit de la anumite persoane vorbind că au avut probleme "acolo", în special de pe urma Antihistaminei luate pe timp îndelungat în fiecare zi, timp de luni bune.

Acum, dacă în timpul postului sau mereu, cineva se luptă cu patima desfrânării greu și vrea să nu mai aibe pofte trupești legate de orice tip de desfrânare trupească, să se înfrâneze cât mai mult, ar fi corect să ia medicamente ca să îi scadă poftele și să ajute la o pocăință mai ușoară? Sau acest lucru poate fi considerat ca o trișare în fața lui Dumnezeu, și nu ar trebui folosit nici un medicament, decât medicamentul VOINȚEI? Păreri....
E asa ca un vaccin, vine ispita mai mica, din pricina medicamentelor, vine ispita cu care poti lupta si s-ar putea sa nu te ia. Ce te faci daca n-ai medicamente sau daca medicamentele creaza o alta adictie?

E normal sa mai cazi in cate o ispita insa adicatia pacatuirii e patima satanista si antihrista din care numai Hristos-Cuvantul te poate scoate.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote