View Single Post
  #36  
Vechi 24.08.2016, 16:26:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_saracu Vezi mesajul
Este necesar in zilele de astazi sa cunosti 2 limbe straine?Stiam ca trebuie doar una si aceea poate fi alease de tine.De cand s-a introdus asta?
Daca stiu doar o limba straina nu ma angajeaza nimeni?
Te angajeaza si cu o limba straina, stai linistit in Romania inca nu e concurenta plus ca tu o stii bine fata de cum o stiu majoritatea romanilor, conteaza si cum te descurci cu engleza la nivel conversational.
Doar la nivel global e o problema in sensul ca se-nvata pe rupte engleza de catre sute de milioane de chinezi, indieni si africani care creaza o concurenta uriasa cand vin sa ia locurile de munca ale europenilor.
Da bine sa pui la C.V. 2 limbi straine chiar daca una o stii la nivel de incepator, dar sa nu pui limbi pe care nu le stii pt ca s-ar putea sa te intrebe in timpul interviului in limba respectiva sa vada ce stii.
In alte companii e si interviu in limba germana, depinde de profilul firmei.

Problema la tine e ca te lasi prea usor influentat de ce zice directorul, dirigintele, proful de fizica, oamenii astia s-ar putea sa fie deja niste persoane care nu s-ar adapta la evolutia pietei de munca din urmatorii 10-15 ani asa ca stai chill, s-ar putea ca ei sa fie depasiti, nu tu si sa-si verse doar frustrarile pe voi.

Daca ai stii tu cati dintre oamenii carora nu le dadea nimeni nicio sansa au ajuns cu munca de jos, bun simt si abnegatie sa se tina de treaba...

Alta chestie e ca acum, in momentul acesta al existentei tale esti bulversat total de cantitatea de materie si de emotii, altfel vei gandi dupa ce va trece perioada, te mai maturizezi si poti sa pui in liniste cap la cap lucrurile, eu zic sa incerci sa iei bacul si sa dai la facultate.
Gandeste-te ca o sa vrei sa ai o familie si ca femeile fac pretentii si cand vine vorba de studii superioare, daca nu le ai, chiar daca ele poate au facut facultate particulara sau au fost niste mediocre.

Facultatea o faci la tinerete cand ai nervi, ochi, capacitate de efort nu dupa cand poate mai trebuie sa suporti mental si provocarile vietii de familie.
Reply With Quote