Subiect: Cum erau ani 40?
View Single Post
  #15  
Vechi 29.08.2016, 22:41:34
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_saracu Vezi mesajul
Ion Pop din cate am auzit eu daca aveai facultate pe vremea aceia aveai cu ce te hrani.

De ce nu te mai invata lucruri folositoare in viata in facultate?Ce s-a intamplat cu acele lucruri necesare vietii?
Multi absolventi de facultate nu isi gasesc locuri de munca fie din lipsa de pile fie din lipsa de spaga.Asa era pe vremea aceea?Totul era bazat pe spaga si pile?
Intreb din curiozitate.
Si pe vremea comunista, cine avea Facultate avea salar de 2000-3000 de lei pa cand un muncitor numai 1000 de lei. Insa puteau si unul si altul sa traiasca.

In anii 40, daca aveai facultate inseamna ca erei cineva. Si o duceai foarte bine in comparatie cu milioane de sarmani romani.

insa cei cu facultate pe atunci ori nu se casatoreau ca nu le ajungea nimeni cu prajina la nas, ori nu faceau copii ca femeile erau "Femei de domni", ori copii lor nu se puteau casatori cu fiecine Taran si ramaneau nemaritate.



Acum daca au distrus Industria Nationala (10 000 de fabrici), si acum suntem numai pentru vanzarea produselor produse in afara tarii. Da nu sunt locuri de munca ca nu vor ca Romanul sa aibe in tara lui o bucata de paine. Trebuie sa plece odata.


Cu spaga nu stiu de cand a aparut. Dar pare mai mult o apucatura invatata de la alte popoare.


La turci un Boier cumpara pentru 3 ani dreptul de a lua taxele pe un anumit teritoriu, sa zicem Oltenia. Dadea "Spaga" adica o suma de bani care reprezenta TAXELE pentru 3 ani pentru regiunea acea. Dupa care el cerea taxele lui si avea un profit.


Dar taxele la Turci, adica BIRUL la OTOMANI era foarte mic.
in comparatie cand in TRANSILVANIA au intrat si ocupat trupele Austriece, si Transilvania a facut parte din Imperiul Romano-German,

Austriecii au cerut TAXE de la TRANSILVANIA care pentru 2 ani insumau VALOAREA in timp de 100 de ani de BIR la OTOMANI.

Adica Austriecii au taxat Transilvania cu de 50 de ori mai mult BIR decat OTOMANII.


Uite din 2015 pana in 2016 au crescut IMPOZITELE pe IMOBILE in ROMANIA cu 30%.

Last edited by Ion Pop; 29.08.2016 at 23:07:28.