View Single Post
  #18  
Vechi 17.11.2009, 04:59:02
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Nu cred ca exagereaza deoarece datorita unor asfel de cantari ne apropiem mult de stilul pricesnelor de la secte(de la care le-am imprumutat) si ajungem (cum s-a ajuns de fapt) sa credem chiar si noi ortodocsii ca sunt tipice pentru cultul nostru, de vreme ce, cei mai multi ortodocsi fie ei intelectuali sau nu, cred asta. Si asa ascultand o caseta cu pricesne ortodoxe sau o caseta de la Oastea Domnului sau chiar de la o secta nu ne dam seama decat dupa coperta ca e ortodoxa sau nu. Si ajungem sa cantam niste chestii in care nu credem amestecandu-le cu credinta noastra
Dar cum sunt periculoase acestea, din moment ce Oastea Domnului exista in sanul BOR - cu binecuvantare, din cate stiu, din moment ce domnul Pomohaci este preot ortodox in continuare, din moment ce preotul din videoclipul cu "Hristos a inviat" este in continuare preot?

Sunt sigur ca daca acestea ar fi fost contrare ortodoxiei episcopul locului sau BOR ar fi luat atitudine intr-un fel sau altul. Pricesnele, Pomohaci, Oastea Domnului nu exista de ieri, de azi.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote