View Single Post
  #1  
Vechi 27.08.2012, 15:18:07
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit Sfantul Nectarie!

In concediul meu scurt in Romania am ajuns la Moastele Sfantului Nectarie.Aveam neoie de nr. de telefon al unui preot,cum parintele care mi-l putea da miruia crestinii din biserica care erau in numar considerabil,m-am asezat intr-un coltisor privind cum se rugau oamenii la racla cu moaste ale Sfntului Nectarie.Cate o persoana venea si ruga parintele sa-i puna ulei sfintit din candela Sfantului.Eu privind,gandeam cu parere de rau ca uitasem sa iau un recipient pentru mirul sfant.ma consolam singura in gand zicandu-mi,o sa iau anul viitor.Primind nr. de telefon m-am indreptat catre iesirea din manastire.In timp ce eu deschideam usa sa ies intra o doamna care i-mi intinde zambind un flacon de plastic zicandu-mi.ducetiva sa va luati mir de la candela Sfantului Nectarie.Am ramas fara cuvinte o bucurie imensa ma cuprins,am inganat un multumesc doamnei.Inca o data bunul Sfant Nectarie ma ajutat,doar am gandit si am primit ajutorul lui.Sfinte Nectarie iti multumesc pentru tot ajutorul dat.Rugati-va Maicutei Domnului si Sfantului Nectarie cu credinta nu ne vor lasa la greu niciodata.Doamne-ajuta!
__________________
simona.m.
Reply With Quote