View Single Post
  #2  
Vechi 09.01.2023, 22:01:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Tavalugul comunist a incercat sa scoata credintza din popor cu idelogia lui care spune;partidul e-in toate in cele ce sint si-n cele ce miine vor ride in soare:ádica nu Dumnezeu ci partidul se socotea a fi in toate.CEUSESCU ,CARE INCEPE SA FIE APRECIAT,CULMEA un ateu fara Dumnezeu care a darimat biserici ,unele fiind scapate prin mutare pe scripeti [si asta fiind o minune].,care a construit totul din propria lui mindrie ,dar DOMNULne spune ‘’nihil sine deo”,adica nimica nu se face fara DUMNEZEU.De accea tot ceea ce s-a facut fara Dumnezeu se distruge ,sa nu ne miram de asta!
Dacă nu era regimul lui Ceaușescu să le facă apartamentele acelea cutii de chibrituri, 80% din cei care stau acum în apartamentele făcute în timpul comunismului, nu ar fi avut bani să-și ia un apartament în oraș, e de la 70.000 de euro în sus unul nou.
Aveau pensionarii 300 de euro să dea pe chirie într-un oraș de peste 200.000 de locuitori în România, dacă nu aveau nici măcar apartamentele alea rămase de la Ceaușescu ?

Adică se plâng că nu le ajunge de medicamente, da erau mari patroni sau mari chiriași ?

Să nu-mi ziceți că stăteau toți la sat, la cât de domni sunt mulți care se mută acum la sat nu mai cresc animale, distrug și satul urbanizându-l forțat.

Unii nu dau în fața blocului când e zăpadă gheața, deși e datoria locatarilor, nu sunt în stare să arunce o pungă în coșul de gunoi, dar aveau forță să dea la coasă, să facă claie de fân, să care hârdaie de mâncare la animale, să curețe la animale ?

Eu nu cred, ziceți mersi că am avut niscaiva industrie, altfel din anii 70 am fi fost milogii Europei, cam 60% minim din câți emigrează fac meseriile pe care băștinașii din țările de destinație le consideră ingrate.

În 25 de ani Ceaușescu a dus țara în primele 20 de pe glob cele mai industrializate, în 33 de ani idioții actuali ne-au scăzut populația de la 23 de milioane la 18, cam atât au completat la recensământ, 1 milion a fost completat din burtă din bazele de date.

Nu dați cu piatra în Ceaușescu că mulți n-ar fi avut nici apartamentul pe care-l au acum dacă nu erau atunci industrializarea.

Nu uitați că Rpr China s-a ridicat tot pe industrie de genul, râdeau toți de produse made in China, poate nu toate sunt calitative și acum sunt a doua economie de pe planetă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote