View Single Post
  #15  
Vechi 03.10.2010, 21:19:47
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Așa e poate acolo la voi.

continuare
Deși anul acesta numărul pelerinilor nu a fost atât de mare am remarcat marea dragoste a celor câțiva viețuitori ai obștii acestei mărețe mănăstiri,a părintelui stareț(pe care acum l-am văzut prima oară) și pe 1 octombrie de sărbătoarea Sfântului Acoperâmânt a celor doi arhierei(Calinic Botoșeneanul și Ioachim Băcăoanul)
Condițiile de cazare sunt foarte bune.Dormitoare mari luminoase cu paturi confortabile și lenjerii noi toate la fel,cald și foarte curat iar,grupurile sanitare moderne .
Bucătăria unde împreună cu câteva sătence vrednice și cu alte pelerine am ajutat la pregătitul mâncării pentru a doua zi, modernă și igienică.
Am fost impresionată de trapeza în aer liber acoperită și modernă amenajată pentru câteva sute de pelerini , vesela toată la fel.
Mi-am pus atunci firesc întrebarea : oare banuții(cu pomelnicul) pe care i-am lăsat eu sau altcineva cu o pensie modestă au acoperit costul cazării și mesei aș putea spune copiase din ziua praznicului?
Răspunsul este categoric NU.
Și toate minunățiile pe care le-am văzut în acest loc istoric restaurat cu multă migală oare nu tot pentru noi sunt.
Cine se îmbogățește?


La sfârșitul Sfintei Liturghii după predica ținută de presfințitul Ioachim Băcăoanul ,preasfințitul Calinic Botoșeneanul a coborât în mulțimea de mireni și a făcut dezlegări arhierești.Nu am mai participat nicodată la astfel de dezlegări deși am fost prezentă la multe slujbe arhierești și sfințiri.
În felul acesta dorința mea tainică pe care o spusesem Maicii Domnului când am îngenunchiat cu o seară înainte s-a materializat, drept pentru care la plecare am mai trecut odată pe la minunata icoană a Maicii Domnului de la Hadâmbu căci m-am convins că este făcătoare de minuni și că mi-a ascultat cererea (în programul afișat era trecut Sfântul Maslu și nu dezlegări).

Last edited by dorinastoica14; 03.10.2010 at 21:26:07.
Reply With Quote