View Single Post
  #4  
Vechi 19.11.2010, 11:59:41
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Toate aceste framantari au rostul lor. Ele sunt menite sa ne faca sa realizam inutilitatea acestei lumi si efemeritatea ei. Sa vedem ca lucrurile pe care am fost invatati sa ne sprijinim sunt doar abur si vor trece; ca nu ne pot da fericirea si implihnirea dupa care tanjim.
Dincolo de ofertele amagitoare ale acestei lumi, neschimbat si vesnic, sta Dumnezeu. Cu o rabdare cum numai un Tata o poate avea, el ne invata si ne asteapta. Asteapta sa crestem, sa ne saturam de alergatul printre iluzii si sa ne ridicam, in sfarsit, ochii catre El si sa-L strigam pe nume: "Tata!" Si aceasta este marea Lui bucurie: ca dupa tot chinul si suferinta indurate atunci cand oamenii Il batjocoresc, desi a murit pentru ei, dupa tot timpul investit in formarea si calauzirea omului, omul sa se intoarca spre EL si sa spuna: "Tata, sunt atat de fericit ca Te-am gasit!...Esti tot ce mi-am dorit vreodata si nimic altceva nu mai imi doresc.. Tu esti viata din belsug pe care o cautam. De acum nu voi mai pleca de langa tine."

In clipe ca acestea Dumnezeu este fericit; e fericit pentru ca cea mai minunata creatie a Lui, omul, in care si pentru care a investit totul, se intoarce Acasa. Fiul risipitor isi vine in simtiri si se intoarce la Tatal sau.

"17. Dar, venindu-și în sine, a zis: Câți argați ai tatălui meu sunt îndestulați de pâine, iar eu pier aici de foame!
18. Sculându-mă, mă voi duce la tatăl meu și-i voi spune: Tată, am greșit la cer și înaintea ta;
19. Nu mai sunt vrednic să mă numesc fiul tău. Fă-mă ca pe unul din argații tăi.
20. Și, sculându-se, a venit la tatăl său. Și încă departe fiind el, l-a văzut tatăl său și i s-a făcut milă și, alergând, a căzut pe grumazul lui și l-a sărutat.
21. Și i-a zis fiul: Tată, am greșit la cer și înaintea ta și nu mai sunt vrednic să mă numesc fiul tău.
22. Și a zis tatăl către slugile sale: Aduceți degrabă haina lui cea dintâi și-l îmbrăcați și dați inel în mâna lui și încălțăminte în picioarele lui;
23. Și aduceți vițelul cel îngrășat și-l înjunghiați și, mâncând, să ne veselim;
24. Căci acest fiu al meu mort era și a înviat, pierdut era și s-a aflat. Și au început să se veselească." [Luca 15]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote