View Single Post
  #5  
Vechi 19.09.2013, 22:21:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sophia,

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si la noi am vazut ca exista fiole cu uleiuri speciale cu vitamine si alte ingrediente care se dau la radacina parului impotriva caderii, sau a matretii, sau alte bolii ale pielii capului.
Exact, nu cred că degeaba insistă Dumnezeu pe ungerea cu ulei. Știe El ceva ce nouă ne scapă... :)

Citat:
Ceea ce ma uimeste totusi, este ca nu poti sa umbli totusi cu parul gras. Ar fi scarbos, se murdaresc si hainele si ma rog.
Inainte vreme se ungeau barbatii cu briantina. Oribil! Dar ca sa le stea freza.
Asta e și nedumerirea mea, cît ulei foloseau, cît timp stăteau cu el pe piele sau în păr, cît praf se depunea după o vreme... :)

Citat:
In fine, din citatele puse de Florin mai inteleg un lucru - in timpul postului trebuie sa te ingrijesti ca in zilele normale, nu trebuie sa se vada ca postesti, nu trebuie te delasi.
Corect, asta e ideea, să te arăți vesel și îngrijit, să nu dai de bănuit că nu ai mîncat de zile / săptămîni. Dar depinde de organism, la mine se vede clar după 10 zile că am slăbit.

Citat:
Cred ca era ceva cu unsul in chip de repsect deosebit pentru oaspeti sau mari personalitati. Daca ne gandim la Maria Magdalena care (daca nu confund Mariile), atunci cand Iisus a venit in casa lui Simon s-a grabit sa-i unga capul si picioarele. Dar de ce o faceau totusi? Ce rol avea?
Si era vorba de ulei si nu de alte parfumuri.
Dacă ar fi fost numai ulei nu cred că ar fi fost atît de scump. Cine știe ce extracte / substanțe exotice aduse din țări îndepărtate au dat acel preț foarte ridicat?

Citat:
Sa te apuci sa umpli omul de ulei?
In scop medical, iar nu sunt lamurita. Mirul (deci uleiul sfintit) da, este vindecator. Dar in rest?
În rest trebuie să aibă un rol pozitiv natural. Cine caută [informații] găsește, știi tu.

Am văzut mai demult într-un documentar că romanii foloseau uneori uleiul în loc de apă să se curețe. După ce ungeau pielea foloseau un instrument rotunjit, ca o seceră fără zimți, ca să îndepărteze uleiul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 19.09.2013 at 22:24:48.
Reply With Quote