View Single Post
  #62  
Vechi 20.10.2013, 10:24:24
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Judeci tu pe Dumnezeu acum si il acuzi ca nu trebuia sa puna in creierul nostru atatia neuroni? Trebuie sa intelegem ca Dumnezeu face cum voieste si ce voieste. Asa a voit sa ne faca, si am convingerea ca nu a pus nici mai mult, nici mai putin in noi, pentru a putea trai cum se cuvine in aceasta viata.
Daca ar fi asa cum spui tu, iti imaginezi ca omul , care este liber sa aleaga , in clipa cand alege sa il respinga pe Dumnezeu, sufletul lui e ca si mort. Concomitent ar muri si trupul daca ar avea ceva lipsa in el fata de cum suntem acum. Intelegi? Pentru tine , de exemplu, ne-a pus atatia neuroni, si tot ce avem noi in trup, si pentru altii ca tine care nu Il vor pe Dumnezeu. Acestora le-a dat sansa sa traiasca totusi chiar daca au sufletul bolnav rau , in speranta ca se vor trezi si indrepta si il vor iubi pe Cel care i-a facut asa cum i-a facut.

E o mare bucurie ca ne-a facut asa, Slavit sa fie Dumnezeu, caci altfel putini oameni ar trai. Daca viata ar depinde de suflet numai, cu siguranta ca putini ar fi vii. Legatura sufletului cu trupul este extraordinara in aceasta viata si sa nu te mire faptul ca desi sunt vii, multi oameni sunt morti sufleteste. Si asta se intampla pentru ca Dumnezeu le-a facut pe toate foarte bune, inclusiv trupul nostru. Ca noi ne stricam si sufletul si trupul, prin modul cum alegem sa traim si sa intrebuintam puterile noastre sufletesti asta este numai vina noastra.
O da ! Acesta este genul de raspuns pe care il astept de la voi.

Deci recunosti ca omul poate sa existe si sa functioneze foarte bine fara suflet si fara nici un duh de viata de la Dumenzeu. Doar pe baza neuronilor, pe care dupa tine, i-ar fi pus acolo doar ca solutie de backup, in caz ca omul nu va crede nu stiu ce.

Hilar, dar imi comvine.

P.S.Iata in sfrasit un om care a inteles pe deplin planurile lui Dumnezeu, si care explica aceste planuri semenilor sai. Si care in acelasi timp ma acuza pe mine ca il judec pe Dumnezeu, in timp ce da explicatii foarte amanuntite despre motivele pe care le-a avut Dumnezeu sa puna atatia neuroni in om.

Deja toata tarasania asta devine penala, cred ca renunt la orice speranta si o sa ma limitez la a ma distra de prostiile pe care le mai spune unu si altul pe aici .

Last edited by iliegh; 20.10.2013 at 10:30:35.
Reply With Quote