Subiect: Glanda pineala
View Single Post
  #35  
Vechi 23.05.2019, 01:33:54
Equilibrier Equilibrier is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2012
Mesaje: 2
Implicit

Personal, constat încă o data ca majoritatea celor care ne consideram ortodocși practicanți suntem de fapt doar niște aroganți și unde vb de smerenie sau chiar ne afișaj cu ea o facem ca într-un simulacru. În loc sa invatam de la sfinți adevărată cale spre mântuirea și deci osteneala cea cu adevărat folositoare, noi, crezând ca deja am aj acolo, nu numai ca ne consideram colegi de banca cu Sfinții dar ii folosim și ca buzdugan oriunde simțul arogantei ne-o cere.

Fratele acesta, Alex a pus o întrebare atât delicata cât și f îndrăzneață, sa nu mai spunem extraordinar de interesanta. Dar noi, în marea majoritate (f puține excepții) ce am făcut? Temându-se de necunoscut, adică de ceea ce nu deținem ca "adevăr revelat" in mana mostra, dam cu celelalte "adevăruri" ca și cu niște buzdugan, în capul bietului curios creștin. Dar dacă asta o facem din evidenta frica de a nu putea sa abordam un asemenea subiect care ne arunca într-un necunoscut incomod celor care credem ca ortodoxia e un set de volume de la Sfinții Părinți și cam atât, atunci sa fim cu adevărat smeriți și sa stam pe margine e mai corect decât alte reacții cum s-au arătat pe aici...

Eu unul nu știu sa arg științific ce o sa spun acum, și nici nu o sa spun prea multe Însă ce simt, ce cred, ce intuiesc am oricând îndrăzneală s-o spun.

Da, cred ca exista o legătură sensibila între suflet și trup, căci știm ca sufletul locuiește spațial (cumva, probabil legat de sânge) în trup, dacă e asa atunci in trup e logic sa existe o forma de trecere din plan văzut în cel nevăzut, din cele sensibile în cele inteligibile, și de ce aceasta glanda pineal a nu ar fi una din aceste granițe sensibile dintre cele doua (unii spun ca sunt mai multe și cred ca au primit denumirea de chakre dar nu merg pe terenul asta).
Acum, Alex de ce noi în ortodoxie nu prea știm de astea?... Ca e evident ca dacă nu știm nu înseamnă că ele nu exista, nicidecum, căci Sfinților Duhul Sfânt le-a descoperit numai ce era nevoie sa le fie descoperit la acea vreme... Deci e un motiv pt care nu s-a vorbit, e unul evident de altfel: cel puțin pana acum nu ne-a fost de folos, poate acum va fi de îngăduie Dumnezeu sa se inițieze astfel de discuții și chiar mințile noastre sa se deschidă spre astfel de curiozități, însă... E clar ca biserica noastră în învățătură ei Nu ARE nevoie de "învățătură porții sufletului sau a glandei pineal e" de ce? Pt ca ea, după cum spunea un bun creștin pe aici, vizează părțile ultime ale existentei noastre pe pamant: scopul viata veșnică și traseul cel mai sigur, împlinirea poruncilor, deci iată avem o destinație și o cale, și sigur ca alte scurtături nu zice nimeni ca nu exista o posib de 1 la nu știu câte sa ducă spre Hristos, dar nu sunt băgate în seama de Învățătorul suprem Duhul Sfânt din doua motive, cred: unul ca nu sunt de folos și avem deja o cale sigura, și doi, nu suntem încă pregătiți sa le primim, sale înțelegem și sa le folosim. Deci eu unul, văzând ca tu însuți îți dai seama de primejdie, îți recomand să mergi totuși strict ca calea știut ca să nu te rătăcești, însă de curiozitatea ta sunt incantat sa aflu mai multe, pe mine însumi m'ar interesa un astfel de subiect și ma poți contacta la Cosmin.popescu.13@gmail.com pt materiale, idei, ce-mi mai poți da din cele ce ai mai aflat.

Dacă ma întrebi pe mine, cred ca Dumnezeu a pus încă de la proiectare lucruri și posibilități în noi care nu sunt îngăduite a fi aflate și folosite acum, ci poate în vreun veac viitor, trupul pnevmatizat al Mantuitorului, după Înviere fiind o dovada în acest sens, are niște trăsături unice promise tuturor (și buni și rai) după Învierea cea de obște. Potențialul glandei pineal e cred ca e una din acestea, dar repet nu cred ca ne e îngăduit pt acum sa folosim(fără mari primejdii) de a folosi acum aceste cunoștințe, dar cred ca este îngăduit a le scurta puțin spre a ni se descoperi rand pe rand. Personal simt și vad ca Dumnezeu lucrează prin noi (prin cine nu ai bănui, l-ai putea ușor nu-mi eretic sau mai știu eu ce) lucruri și Lucrări extraordinare, pe care sigur, în ignoranță și aroganta ta le poți contrazice dar nu te vei putea lupta împotriva lor dacă sunt Voia lui Dumnezeu. Cine face asta cu aroganta s-ar putea sa se trezească chiar asemenea unui retrograd, lăsat de căruță, ba sa nu se închidă singur în afara Împărăției, lucru de care sa ne ferească Dumnezeu pe toți, căci El spune ca știm sa recunoaștem meteo și toate astea dar vremile sa le simțim (și deci Lucrarea Sa) ba.

Astea au fost gândurile mele. Rog pe cei ce nu pot scrie ceva constructiv și concludent sa se abțină sa ma citeze. Haideți sa punem început bun acelei smereniei pe care o tot flutura ca pe un steag străin de patria noastră interioara.
Reply With Quote