View Single Post
  #25  
Vechi 09.07.2010, 15:10:20
mihaigr mihaigr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit Crestinii adevarati sunt cei care fac voia lui Dumnezeu

"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri." (Ev. Matei 7:21).
Cuvintele de mai sus le-a spus insusi Mantuitorul - Iisus Hristos, care ne-a avertizat ca doar cei care fac voia lui Dumnezeu sunt cu adevart crestini, iar voia lui Dumnezeu, marturisita de religia Crestina si mai ales Ortodoxa, este iubirea fata de Dumnezeru si fata de oameni: " iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți" (Ev. Luca 10:27), este iertarea aproapele nostrul, chiar si pe dusmani sa nu ne razbunam ci din contra sa le facem bine: "Iar vouă celor ce ascultați vă spun: Iubiți pe vrăjmașii voștri, faceți bine celor ce vă urăsc pe voi;"(Ev. Luca 6:27), un exemplu clar ramane viata lui Iisus, nici cand era batjocorit, sau chiar rastingnit nu a ripostat in vreun fel ci din contra spunea "Părinte, iartă-le lor, că nu știu ce fac." (Ev. Luca 23:34).
Nu sunt crestini cei care fac crime si alte rautati chiar daca se folosesc de numele lui Dumnezeu pentru a justifca faptele lor, acestia nu sunt decat "Lupi in blana de miel", nu exista argument in invatatura crestina sa faci crima. Ori ceea ce e prezentat intr-un astfel de film incearca sa strice imagina crestinismului cum au mai incercat si in alte filme. Ori crestinismul adevarat nu indemnat pe om decat la bine.

Last edited by mihaigr; 15.07.2010 at 15:12:08.
Reply With Quote