View Single Post
  #27  
Vechi 10.07.2010, 09:15:08
Daniel Popovici Daniel Popovici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2010
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
E ca si cum ai spune "comunismul este bun, doar ca a fost aplicat gresit", "nazismul este la fel de bun, doar ca a avut nenorocul sa-l aiba pe Hitler in frunte".

PS. arta se impletea cu religia datorita ingradirilor puse de aceasta, nu datorita religiozitatii artistilor.
Sa inteleg ca daca arta nu are lagatura cu religia nu are valoare?
Arta are valoare si fara religie, dar nu are profunzime si suflet - e o chestie superficiala, ca multe "spectacole" ce se mai vad prin lume - spoiala, cum zicea Eminescu.
Arta a aparut si s-a mentinut ca manifestare religioasa inca din epoca de piatra. Oamenii erau religiosi cu toata fiinta lor si nici nu le trecea prin cap ideea ca se poate gandi non-religios (citeste si pe Eliade daca nu ma crezi, sau aminteste-ti daca l-ai citit candva)

Si daca unii percep orice forma de manifestare religioasa drept extremism (am spus ca e ghiveci si lipsa de discernamant in mintea multora care se mai dau si fuduli), trebue sa jignim o mare majoritate, pana la urma (ca se spune ca nu e OK sa jignesti pe x si y), sa-i lovim identitatea cu neadevaruri istorice?
Si daca unii isi manifesta gena killer din genom gasind ca argument religia (idei din UNELE religii), toate formele de religie sunt o apa si un pamant? Putem pune semnul "=" intre toate? Eu vad mari diferente atat intre religii, cat si intre religie si apucaturile unor indivizi (marxisti sau nazisti, sau nationalisti evrei, mai nou) care au creat forme de despotism.
Maniu zicea "sa nu ne transformam din asupriti in asupritori" - se pare ca evreii cam asta au tendinta sa faca, iar a spune ca nu tin la poporul lor (naionalism dupa unii) e o minciuna. Si sa nu-mi spuna cineva ca nu se ajunge si la excese uneri din prea multa iubire a propriului popor.
Este clar ca nu exista dovezi istorice precum ca femeia ar fi fost omorata din ordinul lui Chiril, ci sub comanda unui anume Petru. Se pare ca inainte de moartea ei au murit la fel de violent si crestini de mana necrestinilor, atunci si acolo (fara a pune la socoteala 300 de ani de persecutii nedrepte care ar fi facut "si oaia sa muste de atata lup", doar crestinii aveau cultul martirilor si nu le pasa daca sunt martirizati). Se pare ca Biblioteca din Alexandria a fost distrusa de Omar pe la anul 600, iar povestea cu Teodosius (care de fapt s-a opus distrugerii unor valori culturale pagane in epoca lui) e o ipoteza. Se pare ca incultura si dobitocismul crestinilor e un fals si un mit existent cu predilectie in mintea evreilor, fara baze reale.

Totusi nu mi-ai raspuns decat evaziv si la mai putin de jumatate din textul pe care l-ai citat.
Ce facem cu toate formele de extremism si fanatism cu care ne confruntam azi, in lumea moderna? ce facem cu problemele destramarii familiilor si cu copiii crescuti de altcineva decat parintii lor? le ignoram? Tot la extremism duc, tot extremism SUNT si nimanui nu-i pasa. Le incurajam prin filme !!! (preferam vanatoarea de vrajitoare: "Crestinii sunt de vina!, Evreii, mai nou musulmanii sunt de vina!, Ungurii sunt de vina!, Masonii, etc.", in Italia: "Romanii sunt de vina!" - nu va este cunoscut sloganul? Cred ca e vechi de 5000 de ani)
Reply With Quote