View Single Post
  #1187  
Vechi 23.07.2010, 02:11:44
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit La multi ani !

Draga Marina, ma bucur sa aflu ca e ziua ta de nastere si am placerea sa-ti doresc tot ce-i mai bun in lumea asta. Rasfoind cartea FIECARE ZI, UN DAR A LUI DUMNEZEU, 366 cuvinte de folos pentru toate zilele anului, la ziua de 23 iulie scrie foarte frumos:

A SLUJI APROAPELUI
" Purtati-va sarcinile unii altora si asa veti implini legea lui Hristos. "
(Galateni 6,2)

Nu ne aflam pe pamant pentru a trai doar pentru noi si a ne cauta fericirea personala. Lumea intreaga este o imensa famiie si toti suntem frati si datori sa ne ajutam unii pe altii,sa ne iertam unii pe altii, sa ne usuram unii altora greutatile vietii.Nu exista nimic mai trist decat o viata traita in singuratate, in care nu ai pe cine sa iubesti si nici pe cine sa ajuti. Un crestin nu poate duce o asemenea viata. Chiar si cei care traiesc singuri, care nu au familie, sunt inconjurati de oameni care au nevoie de ei. Cautand sa demonstramca mai putem fi utili, straduindu-ne sa castigam increderea semenilor, vom implini cu certitudine "legea lui Hristos".Aceasta lege radiaza iubire - la aceasta se si rezuma, in cele din urma, iar cel ce-si iubeste fratele va fi in stare sa-i poarte si sarcina si prin aceasta va usura greutatea propriei sale cruci.Sa nu uitam ca tot ce avem nu ne apartine, de fapt. Puterea, posibilitatile de care dispunem, calitatile cu care suntem inzestrati, toate le-am primit de la Dumnezeu si trebuie sa ne slujim prin ele aproapele.

N-am sa uit mesajul tau de incurajare intr-un moment in care am suferit tare mult si aveam nevoie de o vorba buna!
Maica Domnului sa te acopere sub sfantul ei Acoperamant!
LA MULTI ANI! sanatate, bucurii duhovnicesti, impliniri, ganduri bune si pace-n suflet ! cu drag, icamilin
Attached Images
File Type: jpg CIMG0068.jpg (55,0 KB, 3 views)
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote