View Single Post
  #94  
Vechi 04.02.2011, 03:20:19
cameliaro cameliaro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Cine nu cunoaste cantarile Bizantine, care alcatuite, care traduse, care din manuscrise, e mai bine sa taca ca sa nu mai faca atata zarva pe forum, din pricina scurtimii mintii a cuiva!!! cine nu intelege un text, bine este lui sa se roage sa ii faca cunoscuta aceasta Insusi Dumnezeu!!! Toate la timpul lor!!!
Am citit si recitit ce s-a scris pe acest topic...Sunt confuza si dezorientata...Eu sunt in asentimentul celor care scriu versuri de slava Mantuitorului si Maicii Domnului, au un talant pe care e pacat sa-l lase nefolosit, insa va intreb...de ce aceste cantari (care au iz folcloric si care de fapt sunt ca si colindele) se canta la strana in timpul Sfintei Liturghii si nu dupa slujba sau atunci cand este vreun hram imparatesc sau sarbatoare inchinata Maicii Domnului?! Problema, din punctul meu de vedere, este atunci cand treptat, pas cu pas apar diferente intre cantarile la strana in Ardeal, Muntenia sau Moldova!
Eu consider ca in timpul Sfintei Liturghii, la strana cantarile trebuie sa fie aceleasi, vorbesc de cantarile din timpul impartasirii preotilor ca celelelate raspunsuri se respecta!

Eu sunt din Muntenia si de curand am fost in satul meu la biserica si , cu regret va spun am auzit cantandu-se pricesne (care sunt in mare voga in Ardeal si care mie mi se par manele religioase). Culmea e ca si aici in strainatate unde locuiesc de 5 ani, sunt atat de dezamagita de aceasta moda a pricesnelor cantate la strana in timpul impartasirii preotilor sau de cantarile de la Oastea Domnului pe care, le-au preluat si protestantii fiind pe gustul lor! Dupa mine, toate aceste anomalii se vor reflecta mai tarziu in schimbarile care vor aparea pecetluite in biserica noastra ortodoxa si care au ca izvor amalgamul si mixtiunea intre ortodocsi, greco-catolici, protestanti...etc. din Ardeal. Parerea mea ar fi ca, trebuie sa fie o uniformitate in toata biserica ortodoxa din tara noastra si din afara granitelor si sa se "potriveasca ceasul" si sa se ia ca punct de reper cantarile din timpul slujbelor de la Patriarhie sau de la Iasi sau de la cei care respecta cu strictete ceea ce srie in cartile randuite pentru slujbele ortodoxe.



Versurile cantarilor inchinate Mantuitorului si Maicii Lui, sunt aproape de suflet, sunt rezultatul dragostei celor care le-au scris si ajung si la noi muritorii de rand, putem sa le recitam, putem sa le cantam sau sa le ascultam...dar nu trebuie sa inlocuiasca cantarile bisericesti psaltice sau omofone din timpul slujbelor.Iertati pentru aceasta interventie...asta e parerea mea.

Cat despre Oastea Domnului...ei si-au luat aceasta denumire ca si catolicii, adica doar ei sunt biserica universala, iar denumirea de catolic vine din limba greaca si nu are nicio legatura cu latina (pana mai ieri folosita regulat la slujbele lor). Noi toti suntem ostasi ai Domnului, mai buni sau mai putin buni, pe diferite trepte ale drumului catre mantuire. Daca totul se face sub o supraveghere atenta a unui preot sau duhovnic si se resptecta ordinea fireasca a vietii de crestin-ortodox (mers la biserica, rugaciune, spovedanie, impartasit...faptele credinntei,etc) nu este nicio problema pentru ca a cunoaste si a studia biblia, nu ca niste teologi dar sa stii esenta, inseamna pur si simplu cateheza, de care avem nevoie din ce in ce mai acuta in acesta lume secularizata si plina de secte de cele mai diverse...Am inteles totusi ca Oastea Domnului face rabat de la aceste randuieli si ca foarte multi au trecut la protestanti. Stiu asta de la un preot ortodox al carei surori merge la Oastea Domnului si care se pare ca este ratacita...Asa ca ar trebui o interventie mai puternica din partea preotilor nostri si din partea BOR in aceasta Oaste a Domnului pentru ca sa revina la ce s-a vrut de la inceputuri, care de fapt a fost un mijloc de a lupta impotriva sectarilor.
Reply With Quote