View Single Post
  #106  
Vechi 25.06.2009, 10:04:56
brunhilda brunhilda is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.05.2009
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Mie personal mi se pare interesant faptul ca noi oamenii privim lucrurile de baza din perspectiva noastra si cu aceasta perspectiva asupra realitatii, incercam sa explicam nasterea Universului si a omului.
Ma refer aici la perspectiva, perceptia despre timp si spatiu. De unde stim noi ce perspectiva are Dumnezeu despre spatiu si timp? Poate pentru Dumnezeu nici macar nu exista timpul! Noi de fapt IL limitam pe El la simturile noastre, ceea ce este absurd!
Si daca nu putem defini clar ceea timpul reprezinta pentru Dumnezeu, atunci mai bine s-o lasam moarta.
acest tip de comentarii intalnite la aceasta discutie chiar ma surprind! informatii cu privire la faptul ca timpul lui Dumnezeu nu este acelasi cu timpul pe terra, precum si altele in acelasi ton, eu le-am gasit in.... biblie! inclusiv micul Florin-Ionut, tot incearca sa explice chestia aia cu "creatia in 6 zile" pe care eu banuiesc ca o stie de la cineva foarte intelept, dar nu-l baga nimeni in seama. alte date pe aceeasi tema se gasesc in cartea lui enoh din belsug. altele nu stiu daca se vor gasi vreodata pt ca sunt ori foarte bine pastrate, ori distruse. nu inteleg de ce nu va interesati mai mult cu privire la istoria bibliei! sau nu credeti ca exista una?? vt cel putin este plin de aparitiile lui Dumnezeu, fii lui Dumnezeu, oameni din oastea lui Dumnezeu, etc. si dintr-o data pe aici si aiurea gasesc scris ceva de tipul "nu stie nimeni cum arata ca nu l-a vazut nimeni"??? cand Ioan in Apocalipsa face o descriere destul de... amanuntita as zice! de aici trag concluzia ca voi nu prea credeti chiar... scrierile respective!


cu privire la acest aspect si celelalte lucruri referitoarea la univers, eu cred ca omul nu cunoaste inca anumite legi. sau sa ma exprim mai corect, omul de rand, pt ca la un anumit nivel se fac experimente despre care noi habar nu avem. dintr-o data teoria unificarii campurilor a lui enstein si teoriile lui tesla nu prea mai par ale unor nebuni! dar asa se intampla cand unul gandeste mai repede decat restul, trebuie sa treaca vreo 50-60 de ani sa fie priceput! app. eu nu stiu fizica, doar am citit despre teoriile respective, nu sustin ca le-as putea expune sau mai stiu eu ce :))))
Reply With Quote