View Single Post
  #3  
Vechi 11.11.2009, 23:20:46
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Da, aceste animale erau considerate necurate si sunt considerate necurate si astazi de evrei.Evreii considerau ca se spurca daca mananca carne de porc, sau alte animale necurate.Asa era si legea.Prin asta se arata curatirea lui Dumnezeu a animalelor si universalitatea lui Dumnezeu.Acum Dumnezeu nu mai este doar a evreilor ci este a tuturor neamurilor.Adica universalitatea si consfintirea atat asupra mancarii, a animalelor cat mai ales asupra oamenilor.
"În al patrulea rând, să nu uităm niciodată că pe tot parcursul Bibliei autorul vrea să ne ridice de la pământ la cer, de la trup la suflet și de la materie la spirit. De aceea, citind-o sau ascultând-o, trebuie s-o auzim de două ori. Dacă rămânem numai la sensul propriu, trupesc și material, litera ne va ucide așa cum i-a ucis în sens duhovnicesc pe iudei și pe mulți dintre ereticii creștini. Sfântul Apostol Petru încă era robul literei când i s-a arătat în vedenie fața de masă plină de târâtoare, de păsări și de animale necurate. Dar când Dumnezeu l-a trimis să boteze casa păgânului Corneliu Sutașul, abia atunci a înțeles Corifeul Apostolilor că această parabolă și cuvintele: „Sculându-te, Petre, junghie și mănâncă” (Fapte 10, 13) înseamnă să nu-i socotești spurcați pe păgâni, ci să-i botezi în numele Domnului Iisus Hristos, ca și pe cei din poporul ales."

Sursa: http://www.voscreasna.com/264/sa-cit...tilor-parinti/

Eu am gasit alta interpretare, nu stiu daca parerea e universala (in randul Sfintilor Parinti) si nu mai sunt si alte talcuiri.
Vezi la ce ma refeream cand am zis de cercetat? Nu tot ce ni se pare ca intelegem la prima vedere e si adevarat in acceptiunea sfintilor sau a acelora care au studiat Biblia mai pe indelete. Interpretari sunt o multime, numai sa le gasesti! Ceea ce pare evident, e mult mai complicat decat am crede. Nimeni nu s-a nascut invatat

Last edited by Floar3; 11.11.2009 at 23:25:34.
Reply With Quote