View Single Post
  #27  
Vechi 24.04.2012, 20:50:39
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe 9 aprilie [2011] s-a săvârșit la Biserica Sfântului Gheorghe [din cartierul] Dionysios slujba de parastas la un an de la trecerea la odihna veșnică a sufletului răposatului părinte al nostru, Arhimandritul Marcu Manolis. S-a împlinit un an de la plecarea sa la Domnul și de la îngroparea sa în curtea Bisericii Sfântului Gheorghe. Atunci când mii de oameni au strigat „Sfânt, Sfânt, Sfânt” și au psalmodiat „Hristos a înviat!”. Sfântul său suflet a zburat către patria cerească aproape îndată după Paști. Anul acesta o mare de credincioși ortodocși – care cred că răposatul gheronda avea pecetea harului lui Dumnezeu, un mod spontan de viață patristică și pe care luptele și lucrarea sa duhovnicească i-a schimbat profund – au fost prezenți la pomenirea sa de un an. Mormântul său din curtea Bisericii Sfântului Gheorghe și participarea în număr mare a poporului credincios la slujbele pentru odihna sufletului Părintelui Marcu amintește oricărei autorități de stat, bisericești și locale că acest cleric simplu și smerit, care trăia neîncetat în rugăciune, spovedanie și slujirea Sfintelor Taine ale Bisericii, a transformat acea parohie, practic inexistentă, pe care a preluat-o în 1984, în centrul duhovnicesc al Atticii, în centru filantropic și în parohie ortodoxă internațională, la care ajungeau credincioși din toate colțurile Atticii și din alte țări, ca să se roage, să se spovedească și să guste roadele experienței pe care le avea răposatul gheronda. Când părintele Marcu a fost instalat în parohia Sfântului Gheorghe Dionysiou, Arhiepiscopul de atunci, dar și alți mulți clerici spuneau: „L-am trimis în exil.” Nu socoteau însă că acest cleric va transforma smerita bisericuță a Sfântului Gheorghe în centru ortodox duhovnicesc, în sfântă mănăstire în care se săvârșeau slujbele după rânduiala atonită. Pe 9 aprilie, sute de automobile în jurul Bisericii Sfântului Gheorghe. Bărbați, femei, tineri, tinere, familii, copii au fost prezenți la Dumnezeiasca Liturghie și la slujba de pomenire pe care au săvârșit-o Înalt Preasfințiții Mitropoliți, al Kifisiei, Amarousi-ului și Oropos-ului, kir Kirilos, al Glyfadei, kir Pavlos și al Gortinei și Megalopolis-ului, kir Ieremias.

Părintele Marcu nu avea palate. „Încasa” mulți bani, pe care îi dădea toți celor nevoiași. Lumea îl iubea pentru smerenia sa, pentru viața sa virtuoasă, pentru slujbele neîntrerupte pe care le săvârșea, pentru marea milostenie pe care o făcea. Cu cât mai mult dădea în stânga și în dreapta pentru ajutorarea celor nevoiași și deznădăjduiți, cu atât mai mult „încasa”, ca să aibă pentru ajutorarea celor suferinzi. Încrederea celor care îi dădeau bani era nelimitată. O dată a săvârșit un Maslu și i s-a oferit o sumă mare. Ca să nu fie judecat greșit pentru primirea acelor bani, a trimis un epitrop să taie chitanță pe seama bisericii Sfântului Gheorghe. Atunci capul familiei a spus: „Noi nu am dat banii pentru Sfântul Gheorghe. Noi i-am dat, pentru că știm că îi veți da săracilor”. Asemenea suflete au emoționant prin prezența lor la Dumnezeiasca Liturghie și la slujba de pomenire pentru odihna sufletului său și pentru așezarea lui în rândul Drepților și Sfinților. Caracteristica principală în timpul slujbei de pomenire în Sfânta Biserică și în afara ei: lacrimile multor semeni ai noștri care au fost prezenți pentru că au primit binefacerile Părintelui Marcu, fie duhovnicește, fie materialicește. Altă caracteristică: „Rugăciunea lui să ne însoțească și să se roage pentru noi toți, pentru Biserica Ortodoxă și pentru patria noastră”.
.....................

O altă scrisoare provine de la cineva cu numele de An… și a fost scrisă pe 7 aprilie, despre Părintele Marcu. Iat-o:

„Sâmbătă, 9 aprilie, este parastasul părintelui Marcu. Am dori foarte mult să fim și noi prezenți lângă el. Cu siguranță l-am face foarte bucuros și fericit pe părințelul nostru, pe acest om bun și de aur, care ne iubea pe toți ca pe copiii lui. Am face de asemenea bucuroși și pe oamenii care sunt alături de el și îl iubesc, se gândesc la el, îl respectă și se roagă pentru el. Că să spun adevărul, nu ne-a lăsat singuri, pentru că aici în închisoare avem biserica noastră și pe doamnele care ne iubesc și care neîncetat se îngrijesc de noi. De fiecare dată când vin aici ne aduc tot felul de daruri și de-ale mâncării. În general, fac tot ce pot, suficient cât să ne facă să evadăm puțin din această lume în care trăim aici. Îl avem și pe părintele Dorotheos, care și el este un om foarte bun, vine, ne vede, ne ascultă și ne sfătuiește. Eu personal m-am dus și m-am spovedit de multe ori și nu uit că de fiecare dată când vine, îmi spune: «Băiatul meu, copilul meu, mă rog și pentru cei dragi ai tăi». Desigur, știe pe de rost numele celor din familia mea. Sunt foarte bucuros că părințelul nostru, «părintele Marcu», l-a numit pe el, știind că o să ne iubească și o să ne viziteze, călăuzindu-ne să urmăm un drum corect și drept în viața noastră. Doresc să citiți această scrisoare pe care o scriu și să știe toată lumea de noi, care suntem deținuți, că am săvârșit anumite fapte rele, dar am învățat să prețuim și respectăm, să-i iubim pe oamenii cărora le pasă de noi și ne iubesc. Aș dori de asemenea să împărtășesc cu dumneavoastră ceva de care îmi aduc permanent aminte și îl am în fața ochilor, ca și cum s-ar întâmpla acum: prima mea spovedanie, pe care am făcut-o la școala noastră la părintele Marcu. Îmi aduc aminte că în acea perioadă eram speriat și mă temeam mult, în continuu mă gândeam la un vis pe care l-am văzut. A venit deci acest Înger al nostru și îndată ce i-am mărturisit visul și felul cum mă simțeam, m-a strâns în brațe și mi-a spus: «Nu te teme, toate vor fi bine. Roagă-te și roagă-L de Dumnezeu, citește Tatăl nostru». Am făcut ce mi-a spus și de atunci simt că viața mea a căpătat atâta dulceață, bunătate și frumusețe; m-am liniștit, m-am așezat. De asemenea, niște bune doamne care vin împreună cu surioara părințelului nostru la închisoare, mi-au dat fotografia părintelui Marcu și am lipit-o în agenda mea de telefoane. Și astfel, de fiecare dată când dau un telefon, îl văd și îmi amintesc de bunătatea lui și că toți copiii de aici îl strigam «Părintele nostru», pentru că toți știam cât de mult de iubea. Ne aduna pe toți, făcea un cerc mare și asculta chinurile noastre, problemele noastre, ne spunea întâmplări care au avut loc demult, minuni și multe pilde.

În fiecare zi de miercuri când ne vizita eram cu toții foarte bucuroși, fericiți, pentru că ne umplea de viață, de bucurie, de dragoste, asculta cu atenție câte aveam să îi spunem, ne întreba cum merge școala. Mă rog ca Dumnezeu să poarte de grijă tuturor acelor oameni, profesorilor noștri care ne iubesc, ne ajută, ne învăță carte și ne fac să uităm de noi, ca și cum nu ar exista în spatele nostru închisoarea. Îmi amintesc de asemenea intens că anul trecut, când am încheiat anul, școala a organizat o mare serbare, ceremonia de încheiere a anului și au venit cu toții, și bunele doamne, și sora părintelui Marcu. Aceasta mi-a dat un mic dar, un premiu și cu un cec cu bani, în amintirea părintelui Marcu și toți elevii ne-am bucurat și am apreciat această faptă, pentru că de fiecare dată și tot mai mult ne arată cât de mult ne iubesc, cât de mult se gândesc la noi, le pasă de noi și știm că nu ne uită și că niciodată nu se va întâmpla asta. Aș dori să mărturisesc tuturor că de fiecare dată, și în celulă, și când merg la biserică, mă rog și aprind o lumânare pentru părintele Marcu, pentru suflețelul lui. L-am iubit și îl iubesc mult, mă gândesc la el de multe ori. Îmi lipsește mult, dar știu că de acolo de sus unde este ne ajută și are grijă de noi împreună cu Domnul și Dumnezeul nostru. Vă declar că atunci când voi ieși afară, voi merge la biserică și mă voi ruga pentru părințelul nostru și de fiecare dată când voi merge la biserică voi aprinde o lumânare pentru el. Aș dori să spun tuturor că toți îl iubim și ne gândim la el și vă cerem să îi transmiteți din partea noastră multe sărutări și salutări. Și un ultim lucru aș vrea să vă adresez, vouă, celor care sunteți prezenți la parastas. Un foarte cald și dulce mulțumesc tuturor celor care sunteți alături de noi și continuați ce a trasat el, adică îi ajutați pe deținuți și mai presus de toate sunteți corecți și consecvenți și faceți ceea ce faceți fără să aveți vreo obligație, ci din propria voastră voință. Și astfel continuați lucrarea părintelui Marcu și ne dați curaj și speranță. Și din nou o mare mulțumire din partea tuturor deținuților, vouă și Sfântului nostru”.
....


http://graiulortodox.wordpress.com/2...marcu-manolis/
Reply With Quote