View Single Post
  #287  
Vechi 09.10.2013, 00:46:46
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu vă rog să meditați la frumoasele amintiri din copilărie ale lui Ion Creangă. Măi fraților, noi chiar o luăm razna cu știința asta a pedagogiei, a psihologiei etc...Bătaia primită de copil de la părinte e sfântă, nu aceea brutală și repetată la cea mai mică greșeală a copilului, ci aceea aplicată la momentul potrivit.
Ion Creangă a perceput în acel mod experiențele sale din copilărie (în plus, "Amintirile" au rămas o lectură atât de plăcută nu fiindcă, în ele, sunt descrise bătăi, ci tocmai datorită relatării posnelor lui Nică).
Alți copilași, mai sensibili, pot fi afectați psihic foarte grav.
Psihologii și pedagogii aceia vorbesc nu doar din cărți, ci din proprie experiență, din ceea ce li s-a povestit, din cazurile pe care le-au văzut.
Când nu existau psihologia și științele educației, existau aceleași probleme, doar că nu erau încă descoperite, argumentate științific.
De exemplu, un copil depresiv din cauza bătăilor primite în familie ar fi fost considerat drept ciudat, melancolic, mofturos sau - mai știi? - chiar nebun.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote