View Single Post
  #9  
Vechi 23.01.2014, 15:19:57
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Și de această dată, sunt întru totul de acord cu Fani71.
Îmi pare rău că, fiind în sesiune, am extrem de puțin timp la dispoziție, dar, oricum, mi-am mai argumentat poziția de foarte multe ori, așa că interlocutorii îmi cunosc opiniile.
Săptămâna aceasta este consacrată rugăciunii pentru reunificarea Bisericii lui Dumnezeu, astăzi împărțită, în mod artificial, în mai multe confesiuni și denominațiuni distincte.
Nu ecumenismul este o "erezie" apărută pentru a renega adevărul Ortodoxiei, ci dezbinarea Bisericii a fost o dramă a creștinătății, care astăzi, după mai bine de un mileniu, începe, treptat, să fie conștientizată, iar conștientizarea bolii e - nu-i așa? - primul pas către vindecare.
Așa să ne ajute Domnul: "să ne vindecăm iertând" și să evităm, de asemenea, căderea în relativism!
P. S. În zilele noastre, aproape orice persoană are acces la Sfânta Scriptură, indiferent de confesiunea din care face parte. Autoritățile eclesiale BC nu ar putea, chiar dacă ar avea această intenție, să le blocheze credincioșilor accesul la Biblie, în afara cazului în care ar ține sub control tot internetul, toate editurile și librăriile religioase etc etc. Să fim serioși!... :)
Cu bucurie,
Laura
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote