View Single Post
  #4  
Vechi 25.05.2015, 22:18:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Nu stiu nici ce sa fac, nici cum sa fac. Ce sa fac cu viata mea: la manastire nu am dor de duca, spre casnicie nu se leaga nimic. Nu stiu cum sa fac sa aflu ce drum pot alege, spre ce sa ma duc, incotro? M-am rugat cat am putut, rugaciunea sistematica nu o mai pot face, nu mai cred in mine, timpul trece si nu se mai intoarce, singura/batrana ma simt, departe de casa si de prieteni sunt.
Intrebarea este cum sa ma rog sa fiu indreptata pe un drum care sa fiu sigura ca trebuie urmat, sa simt ca traiesc si ca ma bucur de viata, ca nu fac doar umbra pamantului si atat?

P.S: am parinte duhovnic, stie framantarile mele, tin posturile cat pot, incerc sa mai citesc pe ici pe colo...insa toate acestea nu ma ajuta prea mult
Multumesc
Deznadejdea este de la cel rau. Cultiva-ti sentimentele frumoase, lupta cu gandurile urate si bucura-te intru Domnul. Spune: ,,Faca-se voia Ta, Doamne, in toate." gandeste cata frumusete a lasat Dumnezeu pe pamant. Bucura-te de toate florile care infloresc in jur! Cumpara-ti un buchet de flori si privete-le cu drag. Pune-le apoi langa Icoana Maicii Domnului si multumeste-i ca te-a pazit pana acum de o casatorie nepotrivita. Uneori nu e bine sa obtinem ceea ce cerem in rugaciune. Iar Dumnezeu stie asta mai bine decat noi.

Nu te ruga pentru nimic anume, caci s-ar putea sa se implineasca... Multumeste-i lui Dumnezeu pentru ceea ce deja ai. Rugaciunea de multumire ii este foarte placuta lui dumnezeu. Scopul vietii crestine este mantuirea. Ai nevoie de un sot crestin, nu doar de un sot. Nu intra in panica, deoarece risti sa umpli un gol cu ceea ce se nimereste. Du-te in pelerinaje, comunica pe internet, dar sa te si rogi, totusi. Cu rugaciuni scurte, improvizate, din inima. Hristos este cel mai frumos mire si cel mai bogat, este tata, dar este si fiu si este prieten de nadejde la bine si la greu.
Reply With Quote