View Single Post
  #8  
Vechi 26.05.2015, 11:14:37
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Daca sunteti, cumva, acea Gabriela care a ajutat, odata, o batrana din Titan, atunci nu faceti umbra pamantului, ci sunteti sarea pamantului, fiindca acea batrana a plecat dintre noi ingrijita, senina si cu speranta.

Aceasta este reteta pentru a nu face umbra pamantului: a se face sarea pamantului. Adica, de a fi agenta a lui Cristos in lume. Fiindca El nu s-a casatorit. Nici nu s-a calugarit. O forma de viata asemanatoare calugariei exista si in vremea lui Isus. Sfantul Ioan Botezatorul aderase la ea si a fost un calugar avant la lettre. Dar Isus, desi a urmat in mod exemplar cele trei voturi ale calugariei (ascultarea, saracia, castitatea) nu s-a retras in pustie, ci a fost sarea pamantului.
Domnule, eu sunt un amarat de om, nu sunt Hristos. Iar noi ortodocsii stim foarte clar ca sunt 2 cai de mantuire: casnicia si/sau calugaria. Tot ce este la mijloc nu e de bine: nici nu esti supus ascultarii si nu ai nici sustinere sa nu cazi in ispita.
Cat despre batrana din Titan nu sunt eu acea persoana care a ajutat si nici nu e bine sa fiu flatata pentru ceva ce n-am facut sau am facut,
Reply With Quote