View Single Post
  #9  
Vechi 26.05.2015, 11:58:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Gabriela, știu că nu ești cu nimeni momentan. Întoarce-te la părinți, ajută-i la bătrânețile lor, găsește un servici care să-ți placă, chiar dacă nu faci carieră. Părinții te vor ajuta și ei, nu vei mai plăti chirie, și îți va fi bine.
Nu cariera este scopul creștinilor.

Ține-te de un duhovnic bun, care cunoaște multe persoane și e sociabil și popular, deschis și îmbunătățit, atent și cu discernământ, și acel duhovnic îți va face cunoștiință cu un bărbat creștin, în vederea căsătoriei. De la părinți, veți pleca împreună, și vă veți sluji unul altuia cu bubucrie.

Eu așa simt, că îl vei cunoaște, foarte curând și te vei căsători apoi cu el. Cunoscându-l, să pui în aplicare ce ți-am spus mai sus, în postul anterior.

Spui că nu știi să iubești și nu știi dacă ai iubit vreodată... Cuvinte de teamă.

Fi femeie demnă, fi hotărâtă și puternică, dar și blândă și ascultătoare. Nu te teme, de nimeni și nimic, decât de Dumnezeu. Nu te teme, nici dacă vei fi în fața morții. Iubește și atunci pe toți, fi și atunci deschisă și lucidă, urmează calea iubirii, a vieții, a dăruirii și a iertării. Calea creștinească.

Așa vei iubi. Așa să iubești. Așa se iubește.

Ascultă-mă, că te învăț la bine. Îți vreau binele, și îmi jertfesc din timpul meu, ca să-ți slujesc, să-ți fiu alături.

Iar ascultând, când îți va fi bine, să nu uiți apoi, să mulțumești lui Dumnezeu, să-i mulțumești, mai multe zile decât L-au rugat să te ajute. Și mulțumindu-i, mai mult ajutor vei primi.
Dar pentru început, trebuie să faci ce te învață creștinii, frații tăi, preoții, Sfinții Părinți, și mai ales Noul Testament.

Pune început bun, al mântuirii, fiecărei zile.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.05.2015 at 12:26:58.
Reply With Quote