View Single Post
  #49  
Vechi 09.02.2016, 04:02:08
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Am citit toate cele 48 de postări anterioare. Și mi s-a părut un topic bun.
Și eu vroiam să aflu ceva legat de medicină/sănătate...
Pentru că eu cred că Dumnezeu a dictat acele rânduieli lui Moise pentru sănătatea poporului evreu, nu pentru ceva "simbolic"... Multe cercetări (din timpuri "moderne" mai ales) au afirmat (confirmat) că acele restricții au fost dictate parcă de un "medic"...
...În ce mă privește, nu cred într-o exactitate absolută (100%) a vorbelor transmise de divinitate. Ele au fost transmise unui om. (Și chiar dacă era vorba de Moise, acela, mare profet, a făcut și greșeli. Dar mi-ar fi greu să le descriu eu). Alte idei, pe scurt, enumerate rapid:

- Moise nu era Mesia. Moise a mai făcut și greșeli (iar Iisus a fost chiar pus în situația de «a găsi scuze lui Moise» - vorba vine - adică a zis că «...Moise a zis ***... dar dintru început n-a fost așa»...etc).
Iisus nu a greșit cu nimic. Și dacă era ceva cu adevărat important, Iisus ar fi spus, cu siguranță... Dar el n-a spus nimic nici despre «peștele care n-are solzi», nici despre rumegătoare, nici despre «copite». Evreii de religie mozaică au ținut o lege (și încă o mai țin) dar e cam exagerat, forțat să zicem/credem că "dieta" i-a făcut să "reziste" atât de mult. (Iar egiptenii sunt, practic, de «vârsta» lor - și n-aveau aceeași dietă)

- Fiul risipitor s-a dus «în străinătate» și a păzit porcii.
(Să fi făcut Iisus vreo «aluzie»?... Nu cred. Iisus vorbea des în pilde, dar nu ironiza niciodată...).
Fiul risipitor și-a dorit să mănânce roșcove, ca și porcii pe care-i păzea. Dar «nu i le dădea nimeni».
Evanghelistul Luca nu era nici el Mesia. Era «pasibil de greșeală». Așa că nici să interpretez ce-a scris el - după model protestant - nu vreau să fac. Cred că aș înșira doar bizantinisme...
Nu sunt vegetarian (deși îmi doresc de mult asta, dar nu prea cred că o să reușesc). Mănânc carne foarte rar. (Carne de porc extrem de rar, mai ales de vreo 10 ani). Dar nu pot crede că «porcul este un animal necurat». Nu pot crede... Atât.

- Poporul evreu a rezistat «atât» fiindcă a respectat mult ÎNTREAGA lor Lege.. dar mai ales pentru că Dumnezeu a vrut ca poporul evreu să existe în continuare.

- Eu sunt cu mult mai mult «pasibil de greșeală» decât Moise sau Luca.
Dar eu n-am vrut să contrazic pe nimeni. Doar să spun că părerea mea este un pic diferită de ce am citit... pe alocuri. (Foarte puțin. Adică mi-a plăcut 90% din ce am citit, sunt deci de acord, am aceeași părere. Dar am găsit câteva lucruri exprimate «simplist» - și nu cred că priveau credința...)

- «Simplist» sunt și eu când scriu «Iisus nu a greșit cu nimic».
Dar eu sunt creștin ortodox. Cum să pot eu spune că DUMNEZEU a greșit???

*** Cred că aș mai avea de spus destule. Dar nu-mi place deloc zona Balcanică (mă refer la un anume tip de discuții), nu am "fire" de balcanic. Dar cred că încă sunt, din păcate, un «latin»... Mai am de lucru ca să scap și de pacostea asta... deci să nu mai fiu "decât" creștin... Acum îmi doresc să sfârșesc postarea - și cine știe când mai intru eu pe Forum ca să mai postez ceva?...

Slavă lui Dumnezeu !
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »
Reply With Quote