View Single Post
  #8  
Vechi 22.03.2016, 14:54:09
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Ar fi fost mai interesanta grupa 0.
A "donatorilor universali".
Deoarece Hristos Si-a varsat sangele pentru mantuirea tuturor.
Eu am grupa 0..:) In facultate o colega imi zicea mai in gluma mai in serios ca sufar de complex mesianic..si asta fara sa stie ce grupa sanguina am.
Tin minte cand mi-am facut analizele la sange pt buletin (ca pe vremea aia, la 14 ani,erau obligatorii), mi-au repetat testul de 2 ori..Din incrucisarea grupelor sanguine a parintilor mei,exista o probabilitate f mica sa rezulte o progenitura cu grupa 0.Uite ca am fost eu..:)
in fine revenind la mine si la caracterul meu...totdeauna am simtit nevoia sa ajut, sa-l salvez pe cel disperat, sarac , singur sau in nevoie,sa-l ridic pe cel cazut.Cateodata dorinta de-l ajuta pe celalalt era mai puternica decat focalizarea pe propria mea persoana...Ce pot spune, am avut si am in continuare satisfactia de a ajuta, a salva pe oamenii care merita, care intr-adevar cereau o mana intinsa dar am avut si deazamagiri crunte in viata...
Datorita lor am devenit mai cerebrala, mai sceptica..dar in mine inca mai exista blandetea, finetea de caracter, mila innascuta pt aproapele meu si dorinta de a ajuta.Doar ca am acum trec prin filtrul ratiunii cine merita sau nu sentimentele, timpul, energia, nervii mei...
Desi toti cer sa fie salvati, nu toti merita.Si oricat as incerca, nu am cum sa-i ajut pe toti..de limitele mele mi-am dat seama, destul de tarziu si cu un gust amar.
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote