View Single Post
  #39  
Vechi 08.02.2019, 21:52:51
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu poți dovedi că cineva practică apostolatul din interes material până când el nu are o comportare în sensul acesta.

Există oameni care beneficiază de servicii religioase fără plată, dar poate că-și plătesc cultul și au prezență la Biserică i-a văzut preotul la față și-i știe de ani de zile.

Și-n Biblie Apostolii au primit bani de la comunități pentru călătoriile misionare.

Enoriașii ar trebui să aibă bunul simț să plătească măcar utilitățile bisericii și e al naibii de scumpă încălzirea iarna de ex, undeva trebuie să existe o modalitate de decont.

Tu ai fi de acord să nu plătești nimic pentru niciun serviciu dar să plătești 10% lunar din toate veniturile tale Bisericii ?

Tu îți plătești măcar cultul sau vorbești din teorii și „ai reforma” din afara Bisericii ?
Dar nu am specificat clar TAXE IMPUSE STRICT PE MISIUNEA HARICA?

Ce cult sa imi plătesc?....Înafară de BO in care m-a "aderat" familia cand eram de cateva luni si in cadrul caruia am rămas până pe la 22 de ani nu am aderat la alte culte.

După cum ai văzut eu vorbeam despre comportamante sugerate in biblia si practicate acolo.Nu discut sau incerc sa nu fac neapărat o paralelă cu comportamentul cultelor creștine,deși pana la urma o fac inevitabil.

Nu prea ma intereseaza aspectele administrative din cadrul cultelor.Sau cel putin nu referitor la subiectele abordate.

Si nici nu cred necesară afilierea la un cult.

Sau aderarea la o religie creștină mă face cumva membru al Bisericii?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 08.02.2019 at 21:54:57.
Reply With Quote