View Single Post
  #25  
Vechi 29.07.2020, 17:36:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Vă rog să mă iertați pentru asprimea cuvântului, am citit despre niște derapaje grave de la preoție în ultimii ani și de aceea și mi-aș dori o rigoare la selecție, prefer să facem selecție, decât să primim sminteli cu nemiluita.

Preoția e cel mai greu lucru pe lumea asta, vă mai dau un exemplu, un preot sau viitor preot, nu are voie să facă accident mortal din culpă, pt că există un canon care-i interzice să facă vărsare de sânge.

Deci dacă ceasul cel rău l-a adus în situația ca un alt șofer să moară, chiar dacă era culpă comună(și vina celuilalt participant la trafic), poate fi caterisit, nu știu cum se judecă dacă a produs un accident mortal din culpă la un pasager din mașină și el era șoferul care a dus mașina prost, dar e tot în situația vărsării de sânge.

Canonul nu face diferență dacă vărsarea de sânge se face cu intenție/premeditat sau din culpă/neglijență, din același motiv unui preot sau viitor preot îi este interzis și să se încingă în încăierări, sau să fie deprins să bată, că poate lovi mortal pe cineva.

Nu mai spun de slujire, că un preot trebuie să ajuneze o zi înainte de slujbă, deci nici sâmbăta nu se va putea împreuna cu preoteasa, sau cu o zi înainte de o sărbătoare cu cruce roșie care poate pica în timpul săptămânii.

De aceea se și cere feciorie și de la preot și de la presvitera lui înainte de căsătorie, pentru că pot fi luni întregi de ajunare, chiar și în afara posturilor, sunt preoți care slujesc zilnic și dacă unul din soți nu se poate înfrâna, vor avea o viață chinuită supusă tentației căderii.

De asemenea trebuie născuți toți copiii care vin, preotul nu poate pune sterilet pe soție sau să o ducă la chiuretaj.

E cel mai greu lucru să fii preot după rigoarea canonică, în vremurile actuale, nu e de persiflat, lasă că știm noi mai bine.

Dacă totuși cineva încalcă, va avea o preoție grea și oamenii nu vor simți lucrarea harului în el, precum se simte magnetismul în lucrarea unor preoți care se luptă să rămână pe cale.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote