View Single Post
  #80  
Vechi 13.03.2010, 14:58:20
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Seraphim7;219360]Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti...


Eu nu ma pricep la discutii dogmatice. Invatatura pe care o cunosc este simpla, fara prea multa filozofie ...
Am sa incerc sa raspund, si as vrea sa se tina cont de faptul ca voi spune doar ceea ce eu traiesc.
Eu traiesc zilele vietii mele cu Hristos. Legatura mea cu El este una reala, concreta. Este tovarasul meu de drum. De ce as avea nevoie de altceva?
Eu cred ca Hristos a murit pentru ca eu sa am o alta viata. Acolo pe cruce El a luat asupra Lui toate pacatele mele. Stiind ca sunt atat de iubita, de ce ar trebui sa mai umblu prin viata asta taraindu-ma si socotindu-ma lipsita de orice valoare? Moartea Lui pe cruce m-a facut sa inteleg ca in ochii Lui eu am valoare. Precum i-a iertat lui Saul crimele si l-a transformat in Pavel, dandu-i o alta viata, la fel a procedat si cu mine. Nu sunt apostol, dar sangele lui Hristos ma spala si ma sfinteste. Sunt sfintita nu pentru ca sunt fara de greseala, ci pentru ca Dumnezeu ma priveste prin Hristos, al carui sange ma sfinteste.
Acest fapt ma impinge sa-mi doresc sa fiu un om mai bun. Lupta impotriva firii mele pacatoase este o lupta grea, dar tovarasia permanenta pe care o am cu Hristos, Hristosul ma schimba. Sunt om foarte diferit de cel care am fost in urma cu 4-5 ani.
Hristos m-a eliberat si de robia non-valorii. Imi gasesc identitatea in El. Si procesul meu de vindecare si restaurare este in curs. Daca am gresit, vin inaintea Lui si El ma iarta ...
Stiu ca Tatal meu din ceruri m-a creat cu un scop, ca pentru El eu nu sunt un accident, o intamplare. A avut un plan pentru mine, inca dinainte de a ma pune in pantecele mamei mele. Cum sa nu-l iubesc si sa nu-l cinstesc pentru cata iubirea mi-a aratat? Nu-mi doresc decat sa-L slujesc si sa umblu pe calea pe care El a pregatit-o pentru mine.
Iar Duhul Sfant e managietorul meu. E soapta lina din sufletul meu, care-mi spune ce este mai bine sa aleg. Este cel care da roade in mine. Pentru ca nu as putea iubi, ierta, incuraja daca nu mi-ar fi dat El toate aceste lucruri...
Asa arata viata mea alaturi de Dumnezeu ... De ce as avea nevoie de ceva mai mult, orice ar fi acel ceva ...?
Reply With Quote