View Single Post
  #224  
Vechi 08.12.2020, 10:18:19
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca nu m-ai citit gresit, atunci nu vezi limpede. Poate...nici eu nu stiu cine sunt.
Credinta pur ortodoxa se gaseste in Scriptura, nu cea standard, nu ma intereseaza alte concepte daca nu se confirma pur ortodox, nu standard. Din cate se pare tu gandesti ortodox numai daca scrie negru pe alb; tu "nu citesti printre randuri”. Daca Iisus s-ar fi afisat "standard"(fara sambete) n-ar mai fi inviat.

Duhovnicul, dragul de el, e si el om.
Nu sunt capabil sa ies din ciclul reincarnarilor, esuat sau incetinit e doar suishul dupa Hristos pe Cale.
Din pacate mainile mele sunt nevrednice, degeaba au puterea.
In crestinism nu mai am nevoie de nimeni ca sa ma mantuiesc, doar de mine insumi, fiindca Dumnezeu nu-Si poate retrage ajutorul Sau, intr-atat e de puternic pentru mine, cat Eu nu sunt capabil pentru mine.
"Gusta viata fara regrete..."
-Mergi inapoia mea,satano!
Ofof... E greu, și din păcate durează destul de mult tot acest proces, uneori toată viața.Eu încă mai am reminiscențe ale indoctrinarii, și tind sa îmi explic chestii prin prisma lor. Viața e viața, credința e credința... Însă când credința devine un mod de viață, lucrurile se complica... Iar când acea credință se clatină, automat și viața este afectată. Trebuie realizat ca nu credința contează, ci viața. Însă viață este dusă în baza un idealuri, necesități, dependente și, bineînțeles seturi de credințe.

Scuză-mă dacă te deranjează ceea ce îți spun, sau ți-am spus. Nu sunt în măsura sa dau sfaturi, nici nu vreau asta. Pur și simplu împărtășesc din ceea ce am trăit eu, și modurile in care am abordat anumite aspecte. Nu vreau sa cataloghez ca bun sau rău,insa personal îmi permit sa zic ce m-a afectat și ce m-a ajutat.

Cu cât credință, atașamentul și convingerile au fost mai puternice, cu atât confuzia, suferința, deznădejdea și dezamăgirea sunt mai acute.Este cam ca într-o relație umană.Te trezești la un moment dat ca totul era numai în capul tău...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote