View Single Post
  #226  
Vechi 08.12.2020, 17:55:52
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Citat:
În prealabil postat de Petru7
Sper să apară Moroco să mai dialoghez cu el că măcar am văzut că el înțelege textele aflate în discuție.
Vad ca v-a fost dor de mine, ca mi-ati preluat lungimea textelor si "intortocherea" dar nu ati priceput ce este reincarnarea si duhul rau asiatic despre care e subiectul.
Am citit tot și am înteles ce spui. În amgire (cum spunea Eva că a fost amgită de șarpe în sensul că ea s-a lăsat amagită, deci singură s-a amgit defrustrându-se când a îndrăznit să ia din pom și să socotească ea ce e bine și ce e rău după mintea ei dând și lui Adam din pom ca să-l defrustreze și pe el) e vorba de frustrarea care nu e a ta ci e de la statana sau de la lume sau de la dorințele trupesti, păcătoase, de la râvnirea poftei ce nu îti este dat să o satisfaci și nici nu e bine să o râvnești, însa frustrarea asta, dacă nu te păzești, poate sa devină frustrarea ta și atunci vrei să furi, vrei să ucizi, nu mai Crezi, nu mai asculți, nu mai respecți ca să te defrustrezi și tu așa cum te învață satana. Am înțeles că satana te ”mantuie” mângâindu-te trupeste și sufleteste ca să-ți bage în cap frustrările lui pe care dacă le primești devi defapt mai frustrat și mai potrivnic lui Dumnezeu decât ai fost unindu-te cu duhul cel rău și amăgitor fiindcă ajungi și îl crezi mai mult pe satana și lumea de sub stăpânirea lui care îl laudă și-l împlinește și nu-L mai crezi pe adevăratul Dumnezeu care te iubește cu adevărat și te povățuiește spre fericire.

Am priceput însă spre deosebire de tine nu-mi permit să scriu chiar pană la limita maxima a lungimii textului unei postări. Mai sintetizez, mai ignor lucrurile neesentiale, explicatiile inutile și mă rezum la ce e cel mai important de reținut.

Dar mai e ceva de spus și am impresia că dumneata ignori de parcă cu defrustrarea vicleană ai fi dezvăluit totul.

Metempsihoza nu e doar o amăgire a frustrarilor și o falsă defrustrare și mântuire ci e o adâncă însingurare, o dezbinare de Dumnezeu căci asceții acestor căi păgâne vor să se mantuie fără niciun ajutor divin ducând la extrem lipsa oricăror pile socotind ajutorul divin părintesc ca un ajutor nedrept și nedemn pentru ei și se încred doar in forțele proprii iar asta e o mare mândrie. Nu caută să împlinească voia Tatălui ci scăparea lor de siferință. Cum ai putea ieși din nesfârșitele reîncarnări, din minciună, din suferință și amăgire doar prin forțele proprii, prin meditație, prin propria gândire și înțelegere? Orice om smerit se informează, caută sfatul cel bun. Cum ai să ajungi liber și scăpat de chinuri sau de reîncarnări sau mântuit dacă mântuindu-te de unul singur și crezând duhurilor rele sau numai de tine însuți ai să ajungi pe calea omului singur un suflet singur care nu a făcut și nu face voia Lui Dumnezeu răbdând toate chinurile și suferințele? Unitatea cu Dumnezeu în neprihănire, în răbdare, în împlinirea voii Lui e libertatea și pacea iubirii din veșnicie binecuvântată deci dacă nu te mântui prin Hristos Cuvântul, trimisul lui Dumnezeu, cât ești pe pământ cum ai putea să crezi că după ce te mântui de unul singur vei fi fericit împreună cu Dumnezeirea dacă pe calea ta nu te-ai lăsat mântuit de adevăratul mântuitor ci de tine însuți sau de duhurile rele și amăgitoare care vor să te ia, să te scoată din ascultarea de Dumnezeu sau să te învârtoșeze acolo unde ești preschimbându-te în spion și potrivnic și iscoadă vicleană luptând să faci în contra la ceea ce cere Dumnezeu? Chiar dacă ai reuși să ieși singur din iad, din suferință, vei fi trist că prin mântuirea ta proprie toată viața te-ai dezbinat de Hristos și nu ai urmat sfatul Lui cel bun și Calea Lui cea bună și n-ai făcut voia Lui Dumnezeu ci ai urmat o cale de însingurare prin care toată viața ai fost singur adică dezbinat de Dumnezeu și de voirea iubirii Lui desăvârșite. Dragostea adevărată se bucură de frați, de prieteni, de oameni, de sfinți, de neprihănirea iubirii, de dreapta Credința. Dragostea caută să aibă mereu pe cine să poată iubi, ajuta, ierta și milui și nu se bucură de lipsa celor pe care i-ar fi putut iubi și mântui cu atât mai mult cu cât realizează că e vina ei dacă s-a iubit mai mult pe sine însingurându-se pentru ca să se mântuiască de una singură mai rău ca cele 5 fecioare nebune.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 08.12.2020 at 18:32:56.
Reply With Quote