View Single Post
  #1  
Vechi 25.10.2008, 00:45:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Smile Impresii din pelerinaje-tari straine

ISRAEL
Dupa 4 ani de pelerinaje in tara ,in care timp am vazut Romania pitoreasca si Romania spirituala ,am considerat ca e bine sa vad si tarile straine,precum ISRAEL ,GRECIA ,RUSIA ,UCRAINA ,dar ca ar fi bine sa incep cu TARA SFINTA..si Dumnezeu mi-a rinduit sa pierd un pelerinaj in Grecia ,ca sa-mi implineasca prima dorinta ,aceea de a merge in ISRAEL la locurile sfintite de pasii Mintuitorului.Iata-ma asadar intr-o conjunctura mai favorabila , care imi permite sa nu ajung foarte obosita in TARA SFINTA.Plecam 7 persoane din aeroportul de la TIMISOARA ,cu TAROMUL ,pina la Bucuresti unde ne intilnim cu alte 10 de la Bucuresti ,Constanta ,Botosani,Suceava si cu un preot dela manastirea BISTRITA –VILCEA ,parintele GRIGORE ,si dumnealui moldovean de origine si o maica ,calugarita, tot de la aceeasi manastire ,Ecaterina ,venita cu mama ei impreuna ,la care se adauga unul din fratii LUPU,organizatori de pelerinaje numai in Israel,acesta din urma adunindu-ne cu mare graba caci aveam deja legatura spre Tel Aviv.Ajungem acolo la ora 24 ,dupa ceasul nostru si 23 dupa ceasul lor ca tocmai si l-au dat dupa ora de iarna. Am observat ca acolo ziua apare mai repede ,si noaptea tot asa ,mai repede decit la noi.Ne asteapta ghidul nostru ,un calugar de la biserica romaneasca din Ierusalem ,parintele ROMAN, care s-a dovedit a fi un excelent ghid ,asa incit si cei care pleaca cu mai putine cunostinte la locurile sfinte ,se pun la punct ,aflind multe lucruri interesante in legatura cu locurile vizitate ,istorice si teologice,dar pe parcursul drumurilor noastre ,presarate cu niste cunostinte despre tara pe care o parcurgem.Plecam cu autocarul spre IERIHON ,la biserica romaneasca de maici unde vom fi cazati in conditii foarte bune cite doua persoane in camere cu aer conditionat ,cu terasa si dotate cu baie si ap calda si rece non stop.Dupa cazare reusim sa inchidem becul ca ne culcam la ora 3 noaptea ,dupa ora lor.La ora 4 incepe o banda pusa cu vocea muezinului ,care se aude foarte bine de la moscheea de linga manastire ,care ne trezeste si pe noi ,cei mai multi spre fericirea lor reusesc sa adoarma ,lucru care mie mi s-a intimplat doar in ultimele doua nopti dormite acolo.Ma gindeam daca tinerii musulmani se mai scoala sa se roage de cite ori cinta banda cu muezinul,adica de 7 ori pe 24 ore .Ei invoca pe ALLAH sa le dea ploaie ,caci pamintul Iudeii este fertil daca ar avea apa.Nu stiu daca ei se mai roaga toti si cit timp ,dar daca au apoi insomnie ca mine ,poate, ce sa faca??!?...copii probabil .Asa imi exprimam eu necazul ca nu mai pot adormi dupa asemenea trimbita de desteptare!
PRIMA ZI DE PELERINAJ IN TARA SFINTA
Incepe la mine dupa o ora de somn ,de la 3 la 4.Temperatura de dimineata fiind de 30 grade! Simt un aer cald care vine de afara inauntru,in camera.Luam masa de dimineata intr-o sala de mese capitonata cu marmura si gresie ,foarte moderna.Aici ,la manasitrea romaneasca de la IERIHON,vom dormi si vom minca dimineata si seara timp de 7 zile,minus una..
BETLEEM
[SIZE=3]Inseamna CASA PIINII[/SIZE],si este situat la 8 km de Ierusalem.La intrare trecem pe linga cimpul mazarii verzi,un cimp cu pietricele,care seamana cu mazarea verde ,din cauza unei vorbe in raspar a unui om care la intrebarea ce seamana a zis ca pietricele ,cind de fapt,el semana mazare;asa ca a gasit precum a zis ,la recoltare....lasam la dreapta mormintul Rahilei ,pe care nu il vedem din cauza unei cladiri Raminem un pic sa admiram biserica nasterii de afara din curte ,aceasta impunatoare constructie din piatra ,construita de imparateasa Elena in anul 323.Vizavi se afla manastirea armeana ,iar in stiga cum intram cea catolica.Ascultm explicatiile ghidului nostru si apoi intram aplecindu-ne pe o usa mica ,facuta astfel ca sa nu intre turcii cu camilele ,in perioada de ocupatie turca.Biserica e foarte mare cu 44 coloane de marmura cite doua rinduri pe o parte si doua pe cealalta,avind pe fiecare coloana zugravit cite un sfint pe el .In biserica pe jos se mai vad urme de la mozaicurile primei biserici.La fel pe pereti se vad portiuni din vechile picturi .In fata ne apare altarul ortodox grec, care este construit deasupra pesterii unde s-a nascut Mintuitorul,si se urca pina la el 4 trepte.Ne asezam la coadacare era deloc neglijabile ,timpul pina am ajuns la grota nastreii a fost de cam o ora si jumatate daca nu mai mult!am avut o carte de rugciuni primita de la preotul nostru insotitor ,si m-am apucat sa citesc capitolul - rugaciuni de folos.Niciodata nu am simtit frumusetea acestor rugciuni ca atunci asteptind sa intram spre a ne inchina la locul unde s-a nascut Mintuitorul omenirii.Dar pe masura ce ne apropiam de locul unde se intra in partea dreapta a altarului ,situatia devenea tot mai critica ,caci ne aflam dupa un grup de rusi si din spate ne presa un grup de italieni,fiecare aveam steagul tarii ,dar in biserica era strins ca nu era voie cu steaguri desfasurate acolo.In ciuda acestei situatii de stat ca in presa ,am cumparat citva luminari si le-am aprins in acel loc unde se afla si icoana facatorea de minuni si protectoare a BETLEEMULUI ,numita BETLEEMITA.,imbracata in aur si care avea un zimbet superb!!Nu ma saturam sa privesc aceasta deosebita icoana si sa admir zimbetul linistit al MAICII DOMNULUI ,care parca ne spunea:vedeti ce v-am adus pe lume?!,pe Minutitorul .Presa devenea tot mai puternica pe masura ce ne apropiam de usa de coborire in pestera.In sfirsit ajungem si noi grupul de romani la momentul mult asteptat.la inchinare!Sarutam steaua de argint care are 14 raze,dupa nr.neamurilor de la Avraam la David,stea daruita de un domnitor roman,imi scapa pe moment numele lui.Apoi admiram icoanele toate cu Maica Domnului,Bunavestire,Nasterea,Botezul Rastignirea ,luarea de pe cruce si inaltarea.Ascultam ce ne spune ghidul ;marturisesc ca nu am reusit sa aud fiind ocupata cu meditatia la umilinta Mintuitorului ,care asa a vrut sa se faca cunoscut oamenilor.Acest moment ,meditatia la semnificatia celor vazute de noi cred ca este cel mai important si in cazul de fata nu se poate sa nu curga macar o lacrima din ochii fiecaruia dintre noi ...sau mai multe.Dar nu asa meditatie cum a vazut o colega dintre noi ,pe niste indivizi care stateau acolo in grota intr-o anumita pozitie ,nemiscati si cu miinile intr-o anumita pozitie,ca aia cu yoga!Dar culmea ca astia nu erau grabiti de calugar sa paraseasca grota pt, a o elibera de aglomeratie,asa ca acea colega ,care a intrat mai repede ,in grupul rusilor ,intru-cit i s-a spus sa plece ,iar ea trebuia sa ne astepte pe noi ,ceilalti a stat si ea asa ca aceia si nu a mai fost apostrofata sa mai plece de acolo.ha,ha,ha,Asa a observat ca nemtii nu stateau la coada ci au intrat pe partea dinspre iesire. Iaca deci ca unii triseaza si cind se inchina la locurile sfinte! De..ce sa mai zicem!!??!Acolo ne-am inchinat si la staulul unde a fost pus Mintuitorul ,unde era o icoana frumoasa cu sfinta familie,acesta fiind tapetat cu marmora alba.Cintam grupul nostru doua colinde inainte de a pleca.
Am plecat alaturi ,la biserica catolica pentru a cobori in pestera unde se afla mormintul lui IERONIM,care a tradus BIBLIA din aramaica veche in latina ;tot aci se mai afla si un paraclis a ldreptului IOSIF pe locul unde ingerul i-a vestit sa fuga in EGIPT cu pruncul si mama lui.
Din pacate nu mai prindem deschisa GROTA LAPTELUI,inchisa intre orele 12-14,caci fiind importanta biserica nasterii, ,ghidul nostru nu a mai socotit sa mergem prima data acolo ,si apoi sa ne asezam la coada caci programul era pina la ora 17 ,asa ca nu am vazut nici magazinele de cumparaturi de la grota la biserica ,eu raminind fara icoana BETLEEMITA ,pe care voiam sa o cumpar.Coborind de la biserica am trecut pe linga multe magazine cu sculpturi ,portelanuri si margele,dar nu cu icoane.!Mi-am luat in graba in trecere o cana cu Betleemul si o farfurioara cele 4 orase importante –Beteleem,Nazaret,Ierusalem si Ierihon ,care se agata de perete. Cu regrete nu mici ca nu am vazut nici mormintele pruncilor ucisi la Betleem ,nici fintina magilor ,am intrat mai jos putin la biserica greceasca din satul PASTORIOR.BEIT SAHOUR ,construita pe locul unde au primit pastorii vestea cea buna de la inger.Dupa inchinare in biserica vizitam ruinele unei vechi biserici bizantine sec,3-4aflate in curte, ,admiram si doi maslini seculari la care unii dintre noi ne facem poze,dar admiram si frumoasa curte cu alei strajuite de flori ,eu luindu-mi si apa de baut de la fintina cu robinet din curte.Plecam mai departe in
Reply With Quote