View Single Post
  #7  
Vechi 26.10.2008, 20:06:13
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit


ZIUA A TREIA
MUNTELE TABOR
Pe muntele Tabor a avut loc evenimentul schimbarii la fata a Mintuitorului nostru.Situat la doar 562 m deasupra vailor inconjuratoare ,el apre maiestuos din mijlocul cimpiei.Urcam de la un anumit nivel ,unde se afla un bazar pentru cumparaturi,cu minibusurile arabilor.Sus ni se dezvaluie o panorama splendida a imprejurimilor.Ne apare in fata biserica din piatra ,zidita de un pustnic roman arhimandritul IRINARH ROSET ,UNUL DIN MARII CALUGARI ROMANI,a carui mormint se afla in partea dreapta a bisericii ,dar nu imi amintesc ca ghidul nostru sa ne fi spus unde este ingropat ca mergem si la mormint ,fiind in curtea manastirii.Aci ne-a deschis o maica rominca.Am avut norocul sa nu mai fie nimeni decit grupul nostru.Am intrat in curte,admirind copacii grosi si florile, si apoi in manastire .Aci in stinga cum intram se afla o icoana a Maicii Domnului ,mare vindecatoare,unde lumea cumpara cu 10 dolari placute cu ochi ,miini sau picioare ,placute pe care scrie in lb.greaca EUHARISTIA,de multumire ,pt cununie...etc..sau alta parte a corpului de care sufera fiecare aflat in cauza, si se roaga acolo la icoana apoi le leaga linga icoana de suport.Erau f.f.multe astfel de placute legate acolo.Am legat si eu 4 ,apoi m-am inchinat la icoanele celelalte si am admirat picturile .Am iesit in curte ,trecind prin pangar ,dupa ce am cumparat luminari si am dat pomeniri la sf.Liturghie,am privit la arborele de piper si la gradina de maslini ,si in acest timp a venit un NOR PE TABOR SI AM FOST BINECUVINTATI CU O PLOAIE SCURTA DE VARA ,TOCMAI CIND EU AM INGENUNCHIAT IN FATA CELOR 3 COLIBE DIN SPATELE MANASTIRII . ca sa ma rog,deci m-am rugat pe acea ploaie minitorentiala.Apoi ploaia a trecut asa cum a venit si a aparut iar soarele .Pina la venirea minibuselor am simtit o pace in suflete si imprejur ,deosebita,dar nu numai eu ci si altii au simtit aceasta INVALUIRE A PACII IN SUFLET SI IMPREJURUL ,EXTERIORUL NOSTRU.Am profitat de acest rastimp de aprox.20 minute ca sa admiram nu numai peisajul de sus ci si gradina cu flori multicolore din dreapta manastirii ,inainte de intrare.Aci ne-am facut toti mai multe poze.Am plecat cu regret ca trebuie sa parasim aceasta minunata zona care raspindea atita pace in jur.!

RIUL IORDAN

Plecam mai departe si ajungem la riul Iordan .Cu doua zile inainte ne-am cumparat cu 5 $fiecare o camasa cu botezul Domnului pictat pe ea.Dupa ca am admirat locul amenajat pentru scalda ,am luat camasa peste costumul de baie ,caci ea devine f. transparenta dupa ce se uda.Preotul nostru insotitor si cu diaconul ghid au facut intr-un vas adus de la Ierihon SFINTIREA APEI ,apoi am sarutat crucea si ne-a stropit cu apa proaspat sfintita si apoi am intrat in apa la scalda zicind si niste rugaciuni in gind ,de multumire ca ne-a invrednicit Dumnezeu sa ajungem aici sa ne scaldam in apa binecuvintata de botezul Mintuitorului,apoi psalmul de umilinta 50 a lui David.Am primit fiecare din vasul cu apa sfintita si am luat apa in sticle pe care sa o ducem acasa ,ca sa ne stropim cu ea casele,dupa ce punem in apa de la Iordan din riu si putina aghiasma din aceea primita.Baia ne-a inviorat pe moment ,dar seara am simtit parca mai puternic oboseala zilei ;dar in zilele ce au urmat am fost revigorati de aceasta baie.Plecam mai departe admirind in drumul nostru MAREA TIBERIADEI,lac cu apa dulce ,unde s-a gasit in anul1986 o barca veche din lemn ,ingropata in namol,care se presupune ca era de pe vremea apostolilor.Trecem prin orasul TIBERIAS ,lasam in stinga localitatea MAGDALA ,unde a trait Maria Magdalena ,inconjuram lacul acesta numit si MAREA GALILEII ,in jurul caruia Mintuitorul a propovaduit si ajungem la o biserica catolica TAGBA,in localitatea cu acelasi nume.,aflata pe locul unde Mintuitorul a inmultit pestii si piinile.Sub altar se afla piatra pe care Mintuitorul a stat cind a facut aceasta minune.In fata se afla un mozaic cu pesti si piine.Desi aproape se afla si biserica celor 9 fericiri nu pot sa inteleg cauza pentru care nu am fost dusi acolo si sa ni se citeasca ,dupa obicei ,cele 9 fericiri ,ca sa ni le reamintim.Cu regret ..am tacut ..pt ca eu mereu ceream ceva ce trebuia sa vedem si nu voiam ca acest fapt sa devina un leit motiv.Vizitam biserica franciscana din piatra neagra,ce contine inauntru piatra pe care HRISTOS s-a aratat ucenicilor dupa inviere ,asteptindu-i cu peste si piine .Aci a avut loc a doua pescuire minunata!Piatra se cheama MENSA CRISTI .Afara intr-un parcdin curtea manastirii se afla o statuie neagra, care ne reaminteste de repunerea in drepturi de apostol a lui PETRU.Admiram peisajul frumos spre MAREA GALILEII ,UNDE INTRAM IN APA CU PICIOARELE.Apa este calda ,placuta imbiindu-ne la o baie ,dar penrtu care nu mai era timp!.Am vazut aproape de biserica 6 discuri mari de piatra ,ce reprezinta urme ale unei biserici mai vechi numita cele 12 tronuri,ridicata in amintirea promisiunii facuta apostolilor.Plecam mai departe de-a lungul lacului la CAPERNAUM,ORASUL CARE A DEVENIT RUINE ,ASA CUM A SPUS Mintuitorul ,din cauza necredintei locuitorilor ei ,in ciuda atitor minuni facute in acest oras.Iata o prevestire a ceea ce se va alege de frumoasele noastre orase ,daca in ele va persista necredinta oamenilor ,dar si a politicienilor si a conducatorilor acestor orase.Ei ar trebui adunati aici ,toti politicienii si magnatii lumii ca sa vada unde duce NECREDINTA !!!.Ar trebui adunati aici asa cum a spus EMINESCU despre oamenii ,care sint”niste rai si niste fameni.”Aici se afla o biserica catolica pe locul casei lui PETRU ,apostolul ,ruine care se mai vad si astazi!S-a pastrat f. bine si templul cu ziduri si citeva coloane albe,iar la intrare intr-un parc este o statuie a lui apostolul PETRU.Dupa admirare ruinelor si cainarea[plingerea] in gindul meu a acestor locuitori necrediciosi ,plecam in apropiere la o biserica ortodoxa greceasca ,aflata pe locul vindecarii slabanogului.,foarte interesanta ca si constructie cu cupole rotunde rosii.Azi am fost in mai multe biserici catolice decit ortodoxe ,doar in doua aci si pe Tabor si va marturisesc ca am avut ,in ciuda evenimentelor importante din viata Mintuitorului care au avut loc pe locurile unde se aflau bisericile catolice ,o senzatie de neimplinire ,de disconfort.Deee..sufletului nu poti sa-i comanzi sa simta si aici in bisericile catolice ca si cind intru in bisericile ortodoxe,ci el simte asa cum ..trebuie ,zic eu ,in functie de locul in care se afla si trupul.Mergem spre Nazaret ,unde sintem cazati la etajul 4 de unde ni se ofera o panorama splendida de noapte a orasului cosmopolit NAZARET.
Reply With Quote