View Single Post
  #22  
Vechi 30.08.2009, 01:10:33
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonio Vezi mesajul
Normal ca m'am informat si din surse catolice. Am facut ani de cateheza cu diferiti vicari. Pentru Sfanta Impartasanie si pentru Mir o trebuit sa invat din catehismul romano-catolic pentru a trece testul.
Atunci ar trebui sa stii ca purgatoriul face parte din credinta adevarata si inainte de venirea lui Cristos. Evreii ortodocsi cred pana azi intr-o purificare finala, si pentru 11 luni de la moartea cuiva se roaga (nu stiu numele rugaciunii) pt purificarea lui. Daca ai inteles in ce consta esenta purgatoriului atunci ce te framanta?

Citat:
Am citit volumul 1.
Eu nu vreau sa "invat" de la ortodocsi. Eu vreau sa devin ortodox. Strabunicii mei au fost ortodocsi, bunicii mei la fel (acum bunica mea este catolica), parintii mei au fost botezati la ortodocsi dar dupa s'au dus la catolici. Eu vreau doar sa ma intorc in Biserica Mama. Eu vreau sa ma mantuiesc. Si voi incepe chiar de maine, mergand la slujba si sper sa vorbesc si cu un duhovnic de acolo.
Dumnezeu sa ma ajute!
Daca te-ai hotarat atunci sa te pazeasca Dumnezeu in calatoria ta!

Dar daca bunicii si strabunicii tai erau luterani?

Citat:
Uite ca mie mi-a deschis ochii asupra unor lucruri.
Deci, tu ce crezi despre acele racnete?
Raiul si iadul fac parte din lumea nevazuta, eu cand am auzit aveam volumul incet si mi se parea ca-s niste oameni vorbind in piata. Nici macar ortodocsii nu cred ca alea-s tipete din iad, nu toti in orice caz.

Sa te ajute Dumnezeu in tot ce ti-ai propus!
__________________

“Învață să îți scrii durerile pe nisip și bucuriile pe stâncă.” - Sf. Augustin
Reply With Quote