Subiect: Dumnezeu uraste?
View Single Post
  #112  
Vechi 10.04.2011, 20:57:58
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de macsim Vezi mesajul

Si, iarta-ma frate Ioan Cezar daca ti-am pricinuit suparare ... Nu am vrut sa tulbur postul nimanui ... Sa ai un post binecuvantat!
Imi cer si eu iertare daca am adus asprime in sufletul tau cu judecata mea. Am incercat o clarificare si iata ca ai raspuns in acest sens, iti multumesc.

Eu Cezar Ioan, crestin ortodox, cred si marturisesc aici ca Dumnezeu NU uraste.
Un preot ortodox poate talcui in Duhul Sfant pasajele extrase de tine.

Sfintii Parinti au aratat odata pentru totdeauna care sunt conditiile exegezei biblice. NU RUPEM DIN CONTEXT, NU NE DAM CU PAREREA, NU INTERPRETAM DECAT IN DUHUL SFANT. Iar aceasta e, in Ortodoxie, menirea Sfintilor, a Sfintei Traditii (Predanie!). Pe care ii poarta spre noi, credinciosii crestini ortodocsi, preotii nostri sfintiti.
De aceea, eu pot spune o opinie dar am constiinta ca e o simpla opinie si ca ma aflu in pacat cand dau cu gura. Tocmai din acest motiv am ales sa nu comentez si am facut trimitere la Parintele Rafail Noica, pentru tema abortata pe acest topic. Rog inca o data sa luam contact cu Parintele Rafail! Gasim inregistrarile pe Youtube.

Subscriu la tot ce spune MariS, ca de obicei, si ii multumesc cu acest prilej.:)

Imi pastrez rezerva pentru afirmatia ta - "tot ce scrie in ultima propozitie este adevarat".
Pentru mine, nu ai spus nimic cu asta. Este adevarat CE? Se poate interpreta ca ai postat ironic, asadar hulitor. Deci, daca vrei sa indepartezi posibilitatea unei huliri prin ironie, poti sa reformulezi.
Daca reformulezi, eliminind orice echivoc, eu consider asta ca pe o marturisire sincera.
Abia atunci am temei clar fata de mesajul tau.

Rezerva de asemenea pentru cele doua link-uri.

Motivul: in spatele filosofiei AA sau Alanon se afla o teologie eclectica, nu ortodoxa. E vorba despre moronii care au adus AA in Romania si despre New Age si ecumenism.

Rugaciunea pentru seninatate pe care o contine materialul oferit NU este o rugaciune ortodoxa. Iar aici iti raspund ca crestin ortodox.

Intreaga filosofie care anima mesajele de la adresele postate NU este specifica ortodoxiei.
Am deci rezerva, de fapt impotrivire declarata fata de faptul ca INVITI, ATRAGI pe un forum CRESTIN ORTODOX atentia asupra unui lucru strain de Biserica noastra ortodoxa.
Daca vrei cu adevarat sa am un post binecuvantat, cea mai buna dovada ca imi doresti aceasta este sa nu mai insisti pe tema urii si maniei acum in Postul Mare.
Te rog sa cenzurezi dorinta ta personala de a face bine unor crestini ortodocsi care nu ti-au cerut ajutorul.
Ortodoxia si oamenii din Biserica lui Hristos nu au nevoie de ajutor de la alte confesiuni in economia vietii duhovnicesti. AVEM PE HRISTOS SI BISERICA LUI! "Cu noi ESTE Dumnezeu." Toata nadejdea si puterea le avem deja prin Pronia Domnului Iisus Hristos!+

Mi-am exprimat aici punctul de vedere personal. Convingerile si credinta.
Nu ar strica, totusi, ca acest dialog al nostru sa ajunga sub ochii ADMINISTRATORULUI acestui Forum Crestin Ortodox.

Personal, eu imi exprim rugamintea catre tine sa nu mai postezi nimic pe care Biserica Ortodoxa nu il aproba.
Ma opresc aici cu dialogul.
Dumnezeu cel slavit in Sfanta Treime sa ocroteasca pe sotul tau, pe tine si pe toti ai vostri, familia si prietenii vostri fie binecuvantati de Domnul Iisus Hristos!
Reply With Quote