View Single Post
  #108  
Vechi 10.11.2009, 14:47:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Omubun - pai eu asa am inteles, asa se spune cu postul pentru impartasit, sa tii macar o saptamana.
La noi am vazut ca sunt unele persoane care nu se spovedesc si nu li se citeste molifta mereu si totusi se impartasesc in fiecare duminica. Au dezlegare. Mai mult nu stim.
De aia este deruta si intreb.
Eu din respect pentru Taina si Dumnezeu nu ma pot duce asa teleleu, ci doar cu post si pregatire speciala sufleteasca si de aceea consider ca nu merge in fiecare duminica.
Ah, daca devine ceva obisnuit, ca la catolici, este minunat.

Sotul - da, sa te inteleaga, dar nu trebuie sa respecti si casatoria si pe el? Ca nu traiesti singur totusi.
De aia ma tot chinui sa aflu cum faceti voi, cum fac preotii de mir, mai ales daca sunt mai multe Liturghii in saptamana si la toate sa te impartasesti (mai ales ca preot).
Trebuie sa existe o dezlegare, nu stiu.
Împărtășania este foc care arde patimile și iartă păcatele.Aceasta dacă este luată după rânduială (căci vrednic pe deplin nu este nimeni).
Nu cât de des te împărtâșești este important ci,cât de curat te-ai spovedit,cât regreți păcatul pe care l-ai spovedit și cât de hotărât ești să nu-l mai faci.

Și pentru a nu vorbi la general iată cum fac eu:mă spovedesc în posturi de două ori(la început și la sfârșit).Iau sfânta împărtășanie numai dacă eu cred că sunt pregătită.Dacă duhovnicul este prea blând (și este!!!) mă "sancționez"(uneori după spovedanie fac păcate pe care nu mai am când să le spovedesc) eu singură și când lumea se așează la împărtășit merg și iau aghiasmă mare la sfârșit de la preot, sau iau acasă.
Mă spovedesc și uneori împărtășesc și între poasturi dar nu mai des de 40 (împărtășit, zile de la ultima împărtășanie).Duhovnicul căruia îi cer binecuvântare pentru a posti îmi spune să postesc de miercuri fără ulei măcar ultimile două zile.
La vârsta mea aceasta este posibil dar,când eram mai tânără era dificil căci trupul nu-mi permitea acestea și nici nu voiam să am o atmosferă neplăcută în casă și certuri cu soțul care este mai puțin credincios.
Am încercat să fac ascultare de soț și Dumnezeu le-a rânduit așa fel pe toate încât acum mă pot bucura de tainele bisericii fără a mai supăra nici pe soț și nici trupul care ascultă acum de mine și nu eu de el!!!
Acestea toate vi le doresc și vouă celor mai tinere.

Last edited by dorinastoica14; 10.11.2009 at 14:50:54.