Subiect: Bigotism
View Single Post
  #46  
Vechi 29.12.2015, 10:29:51
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Allexa Vezi mesajul
Of, Doamne!
Florin, problema e că așa cum privești tu lucrurile, Domnul nici nu mai intră în viața ta. Dacă ar fi gândit așa bunicii și străbunicii noștri, cred că nu am mai fi ajuns să trăim azi. Crezi că pe vremea lor era mai ușor? Ei au trecut prin foamete, războaie... Noi avem confort, problema e că ne-am obișnuit cu el și nu-i mai dăm drumul, parcă n-am supraviețui altfel.
E rau ca umanitatea isi face viata mai usoara decat a stramosilor nostri?

Citat:
În prealabil postat de Allexa Vezi mesajul
Cum să-și crească acei soți cu venituri mici copiii? Prin mila Domnului! Știu caz concret de familie care a primit în dar! un apartament. Aveau 4 copii (acum au 5), dar strigă la Maica Domnului zi de zi - nu pentru apartament, ci pentru tot ajutorul! Și asta e una dintre minunile care știu că s-a întâmplat cu ei (și sigur sunt mult mai multe, că doar trăiesc cu Dumnezeu!)
Ok, o familie cu copii numerosi care a avut o sansa. Dar cate alte familii sunt, doar in Romania, unde se ajunge la interventia protectiei copilului din lipsa de conditii decente macar?

Citat:
În prealabil postat de Allexa Vezi mesajul
Pe copii îi faci pentru că ți-i dăruiește Dumnezeu. Și nu-i faci ca să aibă acces la educație, asistență medicală etc, ci îi faci ca să se mântuiască (adică să îi formezi ca oameni credincioși, nu care să pună pe primul loc pe Dumnezeu). Educația vine mai pe urmă, e un mijloc, nu un scop. Și ajută Domnul, nicio grijă!
In lumea de azi, educatia este de aur. Nu doar ca este un mijloc, este o prioritate.
Reply With Quote