View Single Post
  #16  
Vechi 11.06.2021, 15:13:31
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În vremea lui Ceaușescu România era o țară demnă și respectată pentru performanțele ei în științe, sport, agricultura era la potențial maxim, acum e o țară în genunchi.

Dacă nu faci la tine în țară locuri de muncă și nu protejezi zone strategice din industrie și agricultură, ajungi la mila și la mâna altora, și să te ferească Dumnezeu de mila străinului.
Am inteles, e partea buna din acel sistem, dar cu ce pret? Tot lumea nu putea sa faca cam orice, restrictii peste restrictii, si au suferit multi destui. Ceausescu avea ce avea cu BOR, daca era atat de patriot de ce nu lasa bisericile in pace? si pe Arsenie Boca ce tot avea cu el? La faza cu parintele Arsenie Boca, Ceausescu e considerat tortionar/persecutor crestin ca cei din lumea antica (nu stiu daca sunt alte informatii daca se mai lua si de alte biserici/preoti).

Sau cu miile de romani muriti in temnitele comuniste, copii la fel.
Ca sa nu mai zic in ce conditii traiau orfanii atunci, am vazut documentare la TV, copii orfani vai de mama lor, traiau in mizerii, erau agresati...cand veneau americanii li se faceau mila de ei, si i-au luat cu ei prin 1990-1991.

Mai vazusem ceva la Romania Te Iubesc un documentar cu niste veterani care au supravietuit ororile unei inchisori din Romania Comunista. Uite aici am gasit ca nu mai tineam minte: https://youtu.be/88WhH7TNGUM
Este Experimentul de la Pitesti 1949-1951 , "Securitatea urmărea transformarea în “epave umane” a studenților care nu doreau să colaboreze cu regimul comunist. Printre victimele "experimentului Pitești" s-a numărat și doctorul Nicu Ioniță din Pașcani. A fost arestat la vârsta de 25 de ani. Era în ultimul an de studiu și era, în același timp, preparator la Institutul de Medicină din Iași. A fost acuzat de „uneltire contra ordinii de stat” și a fost condamnat de Tribunalul Militar Iași, în ciuda faptului că era civil. Pedeapsa primită - 6 ani de închisoare și muncă silnică. Nicu Ioniță s-a rugat mereu să iasă viu din „laboratorul de psihopatologie umană” pentru a spune lumii întregi ce orori comiteau torționarii în Penitenciarul Pitești. Doctorul pensionar Nicu Ioniță va împlini, pe 1 martie 2017, vârsta de 94 de ani. Abia după 1989 spune că s-a simțit cu adevărat liber."

Ceausescu ar fi fost un conducator MAI BUN, daca o lasa mai moale cu restrictiile comuniste, dure, cu pedepsele si altele asupra populatiei (mancare-infometarea, electricitate, caldura, libertatea de a pleca in strainatate usor: vacante/munca, salarii mai mari ca sa isi permita fiecare o masina mai usor, orfelinatele, inchisori, biserica etc...). Si faptul aiurea ca erai fortat sa zambesti la parade, si ca daca ziceai ceva impotriva sistemului comunist, serviciile erau cu ochii pe tine sa iti faca rau.

Nu stiu cum e in China Comunista sa locuiesti (am trecut pe acolo in voiaje, faci ce vrei, in afara de Hong Kong-Shanghai, cu restu e greu sa vorbesti engleza), dar ei au mai multa libertate decat a avut Romania in perioada Ceausista, economia nu mai zic, si infrastructura dezvoltata.

P.S: Palpatine (ce ziceam mai sus) => cam asa il vad pe antihrist ca se manifesta (fata lui adevarata) cand va lansa regimul totalitar/dictatura pe planeta noastra cand vor ramane cateva tari (si se ia de crestini care nu i se alatura si ii face inamici, chipurile "il ranesc" pe antihrist): https://youtu.be/hS57I6swXcc (si cum se face trecerea de la libertate-democratie-republica catre imperialism-dictatura-communism-totalitarism etc etc https://youtu.be/DgxZr6LLS34)
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 11.06.2021 at 15:39:21.
Reply With Quote