View Single Post
  #18  
Vechi 12.06.2021, 14:27:05
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locaţie: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi Č™i acum ai restricČ›ii, nu te poČ›i stabili în Statele Unite decât dacă te căsătoreČ™ti cu cineva acolo sau dacă ai niČ™te performanČ›e deosebite în inventică, Č™tiinČ›e, sport, afaceri, care atrag atenČ›ia Č™i îČ›i fac ei o invitaČ›ie.

Nu Č™tiu care e treaba cu Arsenie Boca Č™i pe vremea regilor s-au demolat Biserici când s-a făcut sistematizarea BucureČ™tiului, o academie militară dacă nu mă înČ™el e construită pe locul unei Biserici, CeauČ™escu avea acceptul Patriarhului din acea vreme pentru demolări, dar a greČ™it că nu le-a strămutat pe toate pe Č™ine în alte locaČ›ii.

Nu cred că era un regim ideal pentru că s-a folosit cultul personalităČ›ii, dar măcar nu erau boschetari, erau mai puČ›ine destrămări de familii, oamenii Č™tiau să meČ™terească foarte multe lucruri la bancul de lucru, nu erau două mâini stângi ca acum, era un fond de carte Č™i biblioteci Č™i la sate, iar oamenii citeau, cam tot potenČ›ialul României cel agricol, cel piscicol, confecČ›iile toate erau puse la punct Č™i făcute să scoată maximul pentru că aČ™a s-a plătit datoria externă.

Eu prefer un conducător excentric de tipul Trump cu toate defectele lui, dar care e cu clasa mijlocie decât niČ™te umflaČ›i cu pompa propagandei care sunt Č™i ineficienČ›i în administraČ›ie Č™i mult supracotaČ›i.
Ceausescu a fost la Arsenie si l-a intrebat cand va muri, si cand i-a spus ca va muri intr-o zi de mare sarbatoare s-a infuriat, si a dat ordinu. A fost prigonit in inchisoare. Povestea originara, altii spun ca securistii din URSS vroiau sa il omoare pe Arsenie... tot felul de povesti nu stiu care e adevarata. Oricum la televizor asa au spus ca Ceausescu a fost deranjat de ce i-a spus Arsenie si posibil de la el a dat ordinul, si diaconul care a stat pe langa Arsenie sustinea acest lucru.

Ok, fiecare cu preferintele lui la presedinti din SUA :)) . Eu nu il prefer pe Trump pentru defectele lui (rasist, xenofob, antisemit, implicat in culte gen KKK, protestant, suprematist alb) si lucrurile care le facea de se bucurau rusii cand a iesit el presedinte. Subminarea NATO, putea sa faca Europa vulnerabila in fata rusilor, ca sa isi faca de cap Putin cu noul "imperiu" al lui....ordinul asasinarii generalului din Iran care putea sa declanseze razboi total anul trecut...etc. Nu este un om al lui Dumnezeu, Trump (si nici alt politician cu ganduri rele si parsive, nici Biden, nici Becali, nici George Simion, nici Iohannis, nici Basescu la fel)! Oamenii lui Dumnezeu sunt cei care sunt smeriti, nu au sete de putere, s.a.m.d!

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Acuma când sunt duČ™i tineri cu baloane USR Č™i pancarte - fără hoČ›ie ajungem departe, toČ›i pe contributivitate, revoluČ›ia bunei guvernări, vot Fritz, vot Clotilde, Biden for president, Ocasio Cortez superwoman e mai bine ?
Noi azi avem libertate religioasa si etc....nimeni nu cred ca ne mai prigoneste (nu am auzit un roman crestin sa fie chinuit in tara lui pentru religia lui)! USR sunt un fel de Democrati (din SUA) care preiau legea americana de libertate, ca fiind in tara noastra toata lumea sa fie acceptata indiferent de rasa, culoare, religie, orientare sexuala, etc...Singurul lucru rau auzit de ei, ca partid romanesc, este ca unii deputati o jigneau pe Fecioara Maria si Iisus! Aici intr-adevar e lucru rau, nu mi-a placut, m-a facut sa regret ca i-am votat. Nici un partid pe lumea asta nu este 100% bun, nici macar AUR.

Si legat de AUR (poate sunt oameni, vizitatori aici pe forum din partid), ei imita exact ce faceau alte partide obsedati ca sa ia puterea si lumea de partea lor. Adica ganditi-va la George Simion intitulat crestin ortodox adevarat cum se lauda ca face poze la biserici, in timpul Postului Mare sa iesi in strada si sa JUDECI raul din guvern, sa strigi Hotii , Banditii, etc... nu face altceva decat sa ii fie mai rau lui, pentru ca Dumnezeu a si spus "Nu judeca, altfel vei fi judecat si tu la fel!", sunt cateva lucruri bune cu AUR dar si lucruri rele. Dumnezeu va da pe suflet pentru fiecare in parte cat de rau sau bun a fost!

Faza cu biserica prigonita de LGBTisti chipurile (de la stiri, stirea aceea), era suspecta ca unii martori au observat ca a venit Simion prea de dimineata asa acolo cand filma, imediat dupa seara cand s-a intamplat fapta rusinoasa. Prea a fost asa coordonata fapta acolo! Ca si cand mai mult a fost o chestie politica facuta de AUR sau PSD, ca erau impotriva drepturilor pentru LGBT. LGBT niciodata intr-un stat nu au avut tupeul sa se ia de biserici, sau alte institutii pe bune???!! Clar a fost politica treaba, si nu LGBT a defaimat biserica aceea! Acolo erau denumiri si de BLM, Antifa...In Romania NU EXISTA Antifa sau BLM , deci clar un partid care a fost fan Donald Trump (precum AUR) ar fi putut inscena fapta aceea ca LGBT sa nu primeasca niciodata drepturi.

Asta cu miscarea legionara ce reprezinta ei, par sa semene cu o secta ca si cum. Nu prea stiu multe de miscarea legionara...nu stiu ce e!

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
CeauČ™escu a fost executat Č™i de ruČ™i Č™i de Occident, deci tot sistemul global s-a unit împotriva lui pentru că deranja prin băČ›oČ™enia lui, deci dacă e să fac o paralelă sistemul global va pedepsi liderii de state Č™i Č›ările care nu sunt obediente planului.
Nu stim cine l-au executat, dar poate ai dreptate cu sistemul global.

Am uitat sa zic de China, acolo in continuare se mai intampla si abuzuri, ei interzic in totalitate propovaduirea Crestinismului, am auzit cazuri. Parca Biblia se refera la ei in Apocalipsa, ca se va ridica un dusman din Rasarit fara cruce si va aduce napasta in lume!


In concluzie, dupa parerea mea Ortodoxia e mai mult cu democratia, vointa libera, si Oamenii Liberi ai Pamantului care aleg ce cale vor sa ia, unde nu le este impusa credinta (cum faceau Catolicii pe vremea Cruciadelor), ci facuta/dorita din propria lor vointa. Ortodoxia -> democratia numai acelor state unde liderii statelor nu te abuzeaza, nu te prigonesc pentru ca esti crestin ortodox!!!!!!!!!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote