View Single Post
  #1  
Vechi 07.01.2011, 12:18:17
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit Biserica reformata din Timisoara si metodele de racolare a membrilor

In ultimul concediu (Craciun 2010) am trecut prin Timisoara si mi-am vizitat rudele si vechii prieteni. Printre alte diverse discutii, mai multe persoane mi-au povestit despre presiunea puternica facuta de membrii bisericii reformate pentru a racola noi mebrii. Nimic nou si deosebit pana aici, stim cu totii ca bisericile protestante sunt mult mai "agresive" in activitatea lor. Problema ar fi ca mai nou se recurge la santaje pentru a constrange oamenii sa treaca la aceasta confesiune.
Cineva mi-a povestit ca in cadrul firmei FLEXTRONIC (fosta SOLECTRON) accederea in functie, maririle de salariu si/sau bonusurile se obtin numai daca accepti sa schimbi si confesiunea. Iar aceasta se face fara se secrete, adica ti se spune direct ca ar fi mai bine sa-ti schimbi confesiunea daca doresti sa-ti fie "bine". Ba mai mult ti se explica si ca ei au un plan anume de lupta, ca vor sa creeze o putere, sa obtina puterea suprema si alte minuni de genul asta. Evident persoana in cauza a demisionat in final.
Cand auzi asa ceva ti se pare ridicol si absolut ireal. Mai grav este ca la scurt timp, si fara sa aduc eu vorba despre asta, un vechi prieten care lucreaza de mult timp in TRW-Automotive Timisoara mi-a povestit ceva similar. Cum ca si lui i se refuza avansarea, desi a facut toate cursurile de specializare, pe acelasi motiv: trecrea la biserica reformata. Cand i-am povestit ca am auzit un caz similar in FLEXTRONIC mi-a raspuns ca: "in acest caz nu are rost sa demisioneze pentru a schimba locul de munca, mai ales ca si in alte firme este la fel".

As fi curios daca si altcineva a auzit astfel de povesti (le incadrez inca la stadiul de povesti) si daca pot fi considerate realitate.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote