View Single Post
  #5  
Vechi 22.06.2015, 14:44:05
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Ce facem,cum procedam cand vrem sa ne mearga bine sa avem parte de intelegere si armonie!Ne luptam cu gandurile,sa tinem post,sa spunem rugaciuni,sa citim acatiste si ajungem sa nu le mai facem!Apoi sa ne simtim vinovati ca nu am facut nimic din ce ne-am propus1Sa ne simtim vinovati ca am fi putut schimba anumita situatie,ca ar fi stat in mainile noastre daca ne schimbam si viata in sensul cu post,rugaciuni!Eu asa sunt,spun gata o sa tin post azi,o sa citesc,o sa ma rog,caci nu se mai poate nu imi merge bine deloc,certuri,neintelegeri,si din pacate cand vine a doua zi,nu pot face ce mi-am propus,apoi iar gandul ca daca faceam asa putem schimba situatia!
Fa putin in fiecare zi dar sa te rogi din suflet si cu emotie. Cineva mi-a spus odata "Diferenta dintre lucrurile bune si cele exceptionale e data de 2 milimetri". Mi-a fost greu sa inteleg la ce se refera dar am descoperit ca se refera la persistenta. Persistenta cu care facem lucrurile si actiunea zilnica sunt cheia succesului.

Ce sa faci pentru persistenta si perseverenta in rugaciune?
Tine un jurnal in care sa notezi clar, specific, masurabil...de exemplu, azi, luni, rugaciunile dimineata+rugaciunile de seara+Paraclisul Maicii Domnului. Si tot asa zilnic.
Pune icoane in locurile unde petreci timp. Stai in bucatarie, cu siguranta atunci cand dai cu ochii de icoana Maicii Domnului vei spune din suflet si o scurta rugaciune.
Poti sa te rogi chiar si mergand pe strada "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa".
Cauta un indrumator, un duhovnic, caruia sa-i spui mereu. E important.
Atata timp cat mintea ni se indreapta spre Dumnezeu nu mai avem loc, timp si energie pentru cearta, nemultumire si neintelegere.

Nu astepta efecte miraculoase de la o zi la alta. Dupa ce iese din pamant de bambus ramane timp de 5 ani la dimensiunea de 20-30 de centimetri. In anul al 5lea creste brusc 5 metri. Bambusul a avut nevoie de 5 ani ca sa-si construiasca o radacina care sa reziste apoi zeci de ani la toate furtunile.
Reply With Quote