View Single Post
  #10  
Vechi 19.09.2013, 14:02:49
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si eu m-am confruntat cu aceiasi problema de mai multe ori si astfel m-am gindit sa-ti spun concluziile la care am ajuns eu :

- orice activitate a unei femei care are intersesctie cu biserica sau cu alte lucruri care presupun curatie trupeasca (umblat la stupina, altoit/taiat de pomi fructiferi, preparat leacuri sau remedii pt. tratamente,pregatirea/conservarea legumelor si fructelor pt. iarna, fixarea cununiei religioase, botezarea de copii,savirsirea de parastase,etc) se face in functie de posibila data de aparitie a menstrei . Ignorarea unei asemnea atitudinii denota altceva decit vreo rivna sau virtute crestina.
Femeile isi aproximeaza ziua venirii, la care adauga o marja de siguranta, rezultind astfel data aproximativa la care poate face ceva anume.
- in al doilea rind, femeile stiu sa isi administreze remedii(fara a fi nevoie sa consulte medicii)care sa grabeasca venirea mai devreme cu citeva zile a menstrei. Venirea mai devreme nu este pacat. Tehnicile de intirziere sunt prohibite, veniale.
- in al treilea rind, daca si numai daca, cu toate masurile de precautie ni se intimpla ca menstra sa vina intr-un moment neasteptat, se poate face pelerinaj oriunde in lume si se poate intra in pridvorul oricarei biserici, iar cu binecuvintarea unor anumiti preoti(care desigur, ingaduie asa ceva)chiar in primul metru al pronaosului, de unde putem vedea orice biserica.

Probabil ca la aceste concluzii mai pot fi adaugate inca una sau doua si care in final ne ajuta sa nu facem lucruri necugetate in toata viata noastra, si mai ales pacate.
Oy vey...deci o gospodina pe stop, cit se poate de curata sufleteste, nu trebuie sa faca ceva gatire in casa, fiindca asta presupune...lipsa menstrei!
Domnule doctor, va respect foarte mult, si citesc cu placere postarile dvs., care imi aduc aminte ca stil de pr. Arsenie Boca, dar...aceste rinduri si aceasta postare au de la mine premiul pentru misticismul deceniului! e tare, foarte tare. Ceva canon legat de relatia intre menstra femeii si muncile in gospodarie? Ma indoiesc ca e parerea Bisericii. Intrebati-va Preasfintitul sub omoforul caruia sunteti. Vorbesc serios. Biserica face ingradiri de pacat, si nu e absurda.
Inca ceva: faza cu "grabirea menstrei buna, intirzierea ei, rea". 1. Menstra da necuratie 2. Necuratia este ceva rau spiritual. 3. Grabirea menstrei (ceva impurificant, deci rau) este buna, intirzierea ei e rea. 4. ?!?!?! Logica isi dadu obstescul sfirsit sub bisturiu, murmurind: "Eram pe stop, oricum...".

Last edited by Barsaumas; 19.09.2013 at 15:38:28.
Reply With Quote