Subiect: Omule, incotro?
View Single Post
  #7  
Vechi 05.12.2014, 22:35:53
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu stiu cum e pe la Londra, dar la noi aici cei pe care îi vezi cu adevărat necăjiti sunt homeless-ii, care nu prea cred că s-ar bucura de o asemenea sacosă (că n-au unde să stea, unde să gătească, etc.). Zic si eu, că am văzut că mai mult apreciază o cafea, o masă caldă, sau chiar un amărât de sandvish. Ca să nu mai zic de bancnotele verzi cele mai mărunte.
Chiar si prietenele mele care stiu că nu o duc strălucit, cred că s-ar simti jignite să le fac un asemenea cadou de sărbători.
Ar prefera probabil o invitatie la restaurant sau un cec. :)
Probabil în România e mai usor să faci un asemenea gest (cel cu sacosa cu alimente de bază). Poate se organizează cei de aici de pe forum într-un mic grup care să meargă în vizite la oameni săraci. Am da si noi cei "de afară" o mână de ajutor. Doamne ajută!
Spre rusinea mea, chiar nu m-am gandit cum ar trebui procedat cu semenii mai putin norocosi decat noi, intr-o lume oarecum diferita si aproape unanim recunoscuta a fi... civilizata; (o mare ciudatenie in sine, intrucat a fi cu adevarat civilizat implica in principiu trasaturi pe care nu le aflam intr-o lume unde Dumnezeu este pe un plan deformart si caricaturizat!). Dar... lucruri bune tot putem face, daca vrem. Desigur, multi dintre cei "de-afara" folosesc zilnic masina, iar traficul este asa cum este. Daca am fi mai buni, mai atenti, mai ingaduitori cu ceilalti parteneri de trafic, nu ne-am mai enerva, n-am mai fi atat de agitati ca si cum numai noi am fi in criza de timp, nu si ceilalti, tot ar fi un pas inainte... Altceva nu stiu ce sa spun, pentru ca "afara", oricat ar fi de greu, nu e "greul" din tara. Iar ca sa incerci sa faci un gest asemanator cu cel din Romania, nu e deloc indicat. Eu ma refeream la saracia multor romani de acasa, unde urmeaza sa ajung si eu curand, pentru vreo luna. Totusi, eu cred ca e de-ajuns sa ne propunem ceva in acest sens, iar Dumnezeu va orandui exact ce-ar trebui sa facem. Mai greu este cand primim "semnalul" si il refuzam pur si simplu din motive mai mult... inventate!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote