View Single Post
  #4  
Vechi 12.08.2013, 15:40:58
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
,,Starea de remuscare este o recunoastere implicita a existentei binelui in noi...'' AP

Vivi orice evreu cu inclinatii de profet apocaliptic pe langa mesaj,in lunga traditie vechi testamentara,facea si un gest simbolic,un manifest al mesajului transmis,nu te opri la jumatatea drumului :) Daca mesajul are un crescendo atunci gestul este momentul de paroxism....insa mare atentie.Putini stiu ca pe vremea cand romanii asediau Ierusalimul,pe ziduri se plimba,intr-un demers simbolic, un profet straniu numit tot Isus care la randul sau,ceva in genul demersului tau, umplea cerul si pamantul cu lamentatiile sale despre sorta orasului pacatos.Acesta insa nu a apucat sa fie crucificat,un bolovan de la o catapulta romana l-a facut greu de identificat... :)
Aici nu e un mesaj și nu e vorba de Ierusalimul cel vechi cu zidurile lui.. și nu m-am oprit la jumătatea drumului și nu m-am lamentat deloc ci mai sus am descris realitatea de azi și am scris VOIA DOMNULUI așa cum o știu, dată nouă pentru toate bisericile din toate cultele creștine și pentru tot omul, dar mai ales pentru noi ortodocșii din BOR , pentru bisericile alea din piatră sau din lemn sau din pământ sau din peșteră sau pădure inclusiv mănăstiri sau schituri sau din ce or fi ele făcute, deci pentru toate 'casele' astea din zid unde se strâng oamenii, acolo unde se adună o mână de credincioși, de exemplu: Biserica Schimbării la Față din cartierul Ghencea, dacă există așa ceva... și firește m-am referit la cetățenii români, la politicieni, la primari, la toți locuitorii de instituții, școli, spitale...

Nu mă compara deci cu un sărman drept, alt Isus, care propovăduia distrugerea Ierusalimului asemenea proorociei înlăcrimate a Domnului Iisus Hristos care a vorbit apostolilor că nu va mai rămâne piatră pe piatră din vechiul Ierusalim, și nu mă vedea pe mine așa curajos ca plimbându-mă pe ziduri o să mă lovească o ghiulea de la catapultele 'romane'... că Isus ăla era viteaz, ăla înfrunta războiul, înfrunta frica morții vestind proorocia Domnului dar eu... eu sunt un neînsemnat rob al Domnului, un oarecare și ar fi putut fi oricine altcineva în locul meu, de exemplu chiar tu dacă ai fi știut.

Last edited by vsovivivi; 12.08.2013 at 15:47:47.
Reply With Quote