View Single Post
  #257  
Vechi 22.09.2011, 00:34:04
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pacat! Mare pacat! E adevarat ca ispitele sunt de toate felurile. Cu atat mai multe la... nivel inalt, dar daca am ajuns pe un forum ortodox sa dam cartonase galbene si rosii preotilor, atunci fratilor ma tem ca intr-o zi va trebui sa dam o dreapta socoteala. Sunt atati rauvoitori transanti care sunt tolerati, sunt "consacrati" care ne flutura credinta pe sub nas lovind cu barda si tulburand suflete care poate nu-si gasesc linistea mult timp, sunt atatea metode de a cauta pacea in mod pasnic, iar noi ne balacarim ca in piata si nu vedem ca de fapt cineva si-a bagat coada si ne strica "jucaria".
Eu personal am tinut si tin enorm de mult la Parintele Gheorghe si ma bucuram ca macar putem avea pe forum o parere autorizata. Ca mai si greseste uneori? Mult ni se da, mult ni se cere. Parintele trebuie sa dea dovada de mult curaj si rabdare ca sa faca de fiecare data fata tirului de mesaje tendentioase, cu atat mai mult cu cat sfintia-sa se simte dator sa apere biserica noastra ortodoxa.
Stiu persoane care il consultau in diverse probleme, stiu persoane care, desi poate nu i-au adresat niciodata o vorba, au ramas in umbra cu mult respect si intelegere. Ce doriti sa faceti din acest forum? Jocul satanei? Si-asa multe dintre mesaje (si acesta este unul dintre ele) iau intorsaturi dramatice.
Am citit "spovedania" Anei-Maria si cred ca o inteleg destul de bine. Daca acesta ar fi un forum care sa-si respecte atat userii cat si credinta, poate ca nimeni n-ar mai avea motive sa-si mai creeze un alt cont. Nu are nici un sens, daca toti te respecta si te inteleg cu bunele si relele tale. Dar daca nici nu intri bine si te vezi vanat si pus la colt de farisei care se pretind in slujba lui Dumnezeu, si daca nu stapanesti bine puterea cuvantului sau pur si simplu nu doresti sa mai dai curs unor polemici penibile, cred ca o clona retrasa si de bun-simt nu este un pacat strigator la cer.
Pana la urma nu conteaza prea mult parerea mea, cu atat mai grav daca intru in dezacord cu a celor de... mare rang care considera ca si-au facut aici un statut si un nume, lumea ii adora si le iarta orice. Daca eu iert sau nu, cred ca am facut-o mereu, dar nu-i corect si nu e drept sa nu ne sesizam toti care vedem din exterior cum stau lucrurile. Cand unul isi spune parerea, ar trebui sustinut daca este adevarata, ca altfel riscam sa ajungem cu totii in teica, la un moment dat.