View Single Post
  #46  
Vechi 26.11.2012, 23:52:20
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni2 Vezi mesajul
Având în vedere titlul topicului, se pare că în acest moment ne apropiem de concluzii:

Luând ca la școală, clasic, ca și în cazul topicului despre erezia evoluționismului teist:

Ipoteza - Teoria big-bang Îl exclude pe Dumnezeu din creație

Demonstrația - discuțiile de până acum, linkuri, argumente, citate, etc.

Concluzia (aproape) unanimă: "Oamenii știu că teoria face abstracție de Dumnezeu".

Atunci demonstrația a mai trebuit doar să specifice faptul că, în fapt, această teorie nu numai că face abstracție, dar Îl și exclude din creație (univers) pe Dumnezeu ca și Creator unic și tripersonal, Dumnezeul nostru al creștinilor.

Teoria, indiferent cine este autorul ei, și în ce versiune, clasică, medie, revizuită (teoria M, stringuri și ce-o mai fi), se erijează într-un model explicativ alternativ și drastic diferit de cel revelat în Scriptură și Tradiție.
Q.E.D.

Fiind de fapt conștienți de acest lucru unii încearcă altoirea sa, un fel de "mutație", sau poate "creștinarea" sa, îl "aruncă în cristelniță", la modul asemănător evoluționismului teist.

Originea acestei întreprinderi este aceeași: romano-catolicismul sec. XX. În acest caz, în anul 1951, teoria a fost primită cu brațele deschise și validată ca fiind compatibilă cu revelația de către Vatican.

Atunci se va putea curând vorbi și despre "big-bangul teist", care, iată, pătrunde în mediile academice în același fel ca și celălalt hibrid mutant și nefiresc.

Foarte probabil, vor apare discuțiile asemănătoare, și se va constata și această erezie (bineînțeles la aceleași proporții ca și cealaltă, nu ne gândim la o temă de agendă sinodală pan-ortodoxă, definiții, anateme...)
nu stiu cum e cu teologia Big-Bangului(eu sunt neutru), dar stiu niste lucruri.
Hexamerionul e o mizerie dpdv al intelegerii astronomiei din ultimii 2000 ani( vezi ca si grecii erau mai buni la intelegerea cerului), neica nimeni(si el si celalalt cont al sau) e total pe langa subiect cu astronomia si da numai copy paste la niste texte pe care nu le intelege, ignora replyuri(si pe cele pe care nu le ignora, baga mereu aceeasi poezie cu stringurile), nu stie diferenta intre diverse teorii, si insulta utilizatorii. Intr-un cuvant, tot threadul e o mizerie.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.