View Single Post
  #5  
Vechi 29.09.2016, 18:44:45
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai ce rost avea sa li se predice evreilor despre asta, cand era clar ca inainte de venirea Mantuitorului, toti oamenii urmau sa aiba aceeasi soarta - Iadul.
De ce n-ai incepe cu NT ca asta e cel valabil pentru crestini, mai ales ca asta este contextul in care viata de dupa moarte incepe sa aiba semnificatie.
Ba are legatura.
Daca bagi capul intr-un sac, nu te plange ca nu vezi lumina, cu atat mai putin sa rogi pe altii sa ti-o care in sac, in loc sa scoti pur si simplu capul de acolo.
Unde era clar?Pentru evrei nu era clar deloc.
Iar "iadul" nu exista pt. evrei.Biblia Cornilescu foloseste termenul de"locuinta mortilor",adica mormantul,locul unde toata lumea ajunge dupa moarte(exceptandu-i pe cei care opteaza pt.incinerare).
Nu pot sa incep cu NT,e ca si cum as pune caruta inaintea cailor.
O fi NT valabil pt.crestini,dar nu sunt numai ei pe lumea asta...
Bine,inteleg ca,fiind pe un forum crestin,toata lumea va incerca sa prezine lucrurile dpv crestin.
Nu bag capul in sac,am citit si NT,dar am parerile mele referitor la el si la cum este vazut Cristos de catre crestini.Dar asta e deja alta discutie.
__________________
cei care isi fac din religie dumnezeul lor,nu vor mai avea Dumnezeu pentru religia lor
Reply With Quote