View Single Post
  #310  
Vechi 26.03.2021, 12:00:40
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Bine ca e cineva care respecta firul de discutie! Multumesc (de intrebare) domnule Florin si la multi ani ca maine poimaine vin Floriile!

Daca ne rezumam doar la ce vedem cu pasul pe tzarm putem trage concluzia ca ne aflam in pamantul eurasiei inconjurat de ape plate. Daca mergem pe ape ajungem la alte pamanturi inconjurate de ape plate, la americi, la africa, la australia, la antarctida, la tot felul de insule si de iceberguri inconjurate de ape plate. Daca mergem cu submarinul pe sub apele plate dam de fundul marii si oceanelor sau ajungem in gropi foarte adanci (groapa antimarianelor) la care le putem masura fundul daca avem suficient cablu.

La cunoasterea asta cum am putea oare sa-i facem o forma?

Stim noi oare ce se afla sub pamantul de care dam? Facem explorari si dam de zacaminte, de pacura, de gaze, de lava vulcanica, de tot felul de minereuri si de cavitati. Foram pana unde ne duce sonda. N-avem sonda atat de lunga ca sa dam de partea cealalta!

Putem doar sa iscodim creatia, sa furam de la tainele lui Dumnezeu si sa ne facem ipoteze, teorii, sau am putea crede ceea ce marturisesc trimisii si proorocii Domnului.

In teoria mea am scris ca in mod normal, dac foram mult ar trebui sa trecem de intaritura pamantului si sa iesim undeva, sa ne trezim cu susul in jos fata de aici dar sa nu ne dam seama de asta si sa fie ceva cum e aici la noi. Unde se afla unde ajungem sapand? Pai deasupra de tot, adica sub apele de deasupra cerurilor, care cad in sus adica spre intaritura pamantului care defapt e sub noi. Asa cred in teoria PacMan3D-nD. Nu-i exclus sa ma insel, dar pana la proba contrarie iata afirm ca lumea minte si ca teoria mea este mai corecta ca toate teoriile lor. Sper sa nu se supere Dumnezeu si sa ma ierte daca am iscodit tainele creatiei, am furat focul-stiintei din cer ca prometeu si le-am marturisit oamenilor de m-au legat zeii de stamnca pentru ca sa ma mance zmeii de ficat, de ochi, de inima, de creier si de organe. Toti eretii ma ciupesc si rau ma chinuiesc! Ei cred ca-i pacalesc, ca-i mint!
deci tu sustii ca pamantul nu are forma, dar e plat!? Totusi, daca stai pe malul marii si privesti in zare, mai intai apare varsul catargului la un vapor, apoi usor, usor prinde contur restul catargului si apoi partea de jos a vaporului. Asta demonstreaza ca pamantul are o forma sferica. Mai este si citatul din Isaia, 40:22 – “El stă în scaun deasupra cercului pământului…“
ps: multumesc pentru urare, desi mai e mult pana la Florii!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire