View Single Post
  #8  
Vechi 01.02.2009, 14:21:11
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, da scrie undeva in vechiul testament sa nu amesteci laptele cu carnea (cumva sa nu fierbi carnea mamei in laptele iedului??). Adica nu poti sa mananci, de exemplu un sandwich cu carne si branza, ci separat.

Atele alea care atarna din hainele barbatilor si baietilor sunt de fapt continuarea unui fel de maieu pe care il poarta sub camasa. Rostul lor este sa le aduca aminte permanent de legile lui Dumnezeu.

Perciunii lungi vin tot din Vechiul Testament unde se spune ca barbatii nu trebuie sa se tunda in jurul urechilor, sau asa ceva.

Nu am vazut niciodata femei evreice purtand peruci, desi am vazut destule evreice. Nu stiu ce sa spun de asta.

Evreii sunt de mai multe feluri: conservatori, ortodocsi, liberali...Cei conservatori de exemplu accepta unele inovatii (barbatii nu poarta perciuni, nu se imbraca altfel, etc. ), pe cand cei ortodocsi respecta intocmai si literal fiecare cuvant al Torei (Vechiul Testament), de asta poarta perciunii, maieurile, se imbraca altfel, respecta dieta din VT, nu amesteca laptele cu carnea, mananca numai kosher, tin sambata cu sfintenie.

Eu zic ca daca lucrezi pentru ei e bine sa le respecti stilul de viata pe care il vor ei, chiar daca tie ti se pare ridicol. E credinta lor, si pana la urma ei sunt patronii si tu angajata, deci faci ce si cum spun ei. Este pacat altfel in sensul ca nu iti respecti indatoririle de munca.

In vest prin cuvantul ortodox simplu se intelege evreu ortodox. Ca sa inteleaga lumea ce esti de fapt trebuie sa le spui ca esti orthodox christian, sau Greek christina/orthodox. Asa inteleg ca esti un fel de crestin, altfel zic ca esti evreu. Cel mai probabil patronii tai habar nu au ca esti crestina, ci ca esti un fel de evreica mai confuza. Si cel mai probabil nu le pasa ce religie esti atat timp cat faci pentru ce te-au angajat.
Reply With Quote